Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

18 milliárdot tapsoltak el Gyurcsányék szabálytalanul

Forisek Ádám

2017.05.15. 06:58

A magyar kormánynak 18 milliárd forintot kell visszafizetnie az Európai Bizottságnak az EMIR rendszer kiépítésével összefüggõ szabálytalan közbeszerzések miatt.

Miután az Európai Bizottság szabálytalan közbeszerzéseket tárt fel a 2007-2013-as uniós gazdasági ciklus ellenőrzésekor, Magyarországot összesen 18 milliárd forint visszafizetésére kötelezik. A kifogásolt ügy az EMIR-projekt, amely az előző uniós költségvetés magyarországi pénzeinek informatikai kezeléséért felelt – számol be a Magyar Idők.

A négyes metróhoz kapcsolódó eddigi legnagyobb korrupciós botrány után ez a második legnagyobb összeg, amelyet Magyarországnak vissza kell fizetnie.

Az Európai Bizottság Regionális és Várospolitikai Főigazgatóságának jelentése a 2007-2013-as uniós gazdasági ciklus lezárása kapcsán készült el.

Az idézett dokumentumban az olvasható, hogy 2003. július 25. és 2008. december 31. között sorrendben a Miniszterelnöki Hivatal, a Nemzeti Fejlesztési Hivatal és a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) összesen nyolc vállalkozási szerződést kötött a Welt 2000 Kft.-vel az EMIR (egységes monitoring- és informatikai rendszer) megalkotására, működtetésére, valamint a továbbfejlesztésére. Ezek teljesítése egészen 2015 decemberéig tartott.

A megkötött nyolc szerződésből hármat Heil Péter írt alá, aki 2002-2007 között az NFÜ és jogelődje elnökhelyettese volt, majd dolgozott több minisztériumban és a Miniszterelnöki Hivatalban is. A 2010-es kormányváltás után tanácsadási igazgató lett az Altus Zrt.-nél, amely Gyurcsány Ferenc volt kormányfő, a DK elnöke és felesége, Dobrev Klára üzleti érdekeltségébe tartozik. Dobrev Klára 2002-től ugyancsak az NFÜ jogelődjének elnökhelyettese volt 2004 augusztusáig.

Az Origo emlékeztetett: Gyurcsány Ferenc felesége nem pusztán „mezei” elnökhelyettese volt az NFÜ jogelődjének, hanem alá tartozott a monitoring-módszertani főosztály, amely az egész EMIR-t gondozta. Emellett az illetékes tárcaközi bizottság 2003-as és 2004-es üléseiről készült jegyzőkönyvek tanúsága szerint az EMIR-ről szóló napirendi pontok témafelelőse mindig Dobrev Klára volt.

A portál felhívta a figyelmet arra is, hogy a visszafizetendő összeg azért 18 milliárd forint, mert a Welt 2000 Kft. – amely 2004-ben megkapta az EMIR továbbfejlesztési jogát – a 2004-es indulás óta ekkora összegre kapott megrendelést.

Fontos tényező az ügyben az is, hogy a Welt 2000 Kft. többségi tulajdonosa és ügyvezetője az azóta elhunyt Komáromi András volt, aki az NFÜ-vel és jogelődjével való összeborulás idején a kőbányai önkormányzat MSZP-s képviselőjeként tevékenykedett. Érdekesség, hogy Komáromi 2006 elején ugyan kiszállt a vállalkozásból, de az EMIR-nek továbbra is jogtulajdonosa maradt.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére