100 milliárdos fejlesztés a családok érdekében
2016.04.11. 10:09
Az új rendszer az eddiginél rugalmasabb lesz, hogy még jobban segítse a családokat. Eddig csak a 10 000 fő feletti településeken volt kötelező a bölcsődei ellátás biztosítása, annak ellenére, hogy több helyen lett volna rá igény. A kisebb településeken sokszor nincsen bölcsődei férőhely vagy ilyen intézmény, de előfordul az is, hogy kihasználatlan bölcsődékkel találkozunk. A kormány ezen szeretne változtatni és a helyzetet kiegyenlítettebbé tenni.
Az új rendszer a mini-, családi és munkahelyi bölcsődei formát is támogatja. Azokon a településeken, ahol legalább 5 olyan gyermek van, akiknek a szülei igényt tartanak a bölcsődei ellátás valamilyen formájára, az önkormányzatnak kötelező biztosítania azt.
Az új szabályozás, a kétkeresős családmodell terheit szeretné enyhíteni. Rengeteg édesanya nem tud visszamenni a munkaerőpiacra, mert a kisgyermeke ellátását nem tudja biztosítani. A 2017-től életbe lépő új rendszer rajtuk szeretne segíteni. A kormány már az elmúlt öt évben 28 milliárd forintot fordított a bölcsődei fejlesztésre, de az összeget most tovább emelték.
Támogatásra azonban nem csak az önkormányzatok jogosultak. Egyházak, nonprofit gazdasági szervezetek, nemzetiségi önkormányzatok, civil szervezetek, közalapítványok is pályázhatnak a forrásokra. A támogatások infrastrukturális fejlesztésekre és eszközbeszerzésekre is felhasználhatók. A pályázatok a 3 évnél fiatalabbak bölcsődei elhelyezését és a 3-6 évesek óvodai elhelyezését segítik elő. A 100 milliárd forintos forrás a 2014-2020-as időszakra szól, ezért hosszú távú kiszámítható rendszert biztosít.
Az új rendszerhez a személyi feltételeket is garantálják. Az új és régi alkalmazottaknak tanfolyamokat és a felsőfokú végzettség megszerzésének a lehetőségét is biztosítják.
Ahol közétkeztetés van, ott a szünidőkben is biztosított a gyermekek ellátása. Az rászoruló gyermekek mindegyike ingyenesen étkezhet.
Az állam következő feladata, a közétkeztetés rendszerének átalakítása, hogy a gyerekek például minőségi magyar tejhez vagy elegendő idényjellegű zöldséghez jussanak. Megvizsgálják, hogy működik e az iskolagyümölcs program, valamint, hogy a helyi beszállítók mennyire vesznek részt az étkeztetésben, ki tud megfelelni az előírásoknak és ki alkalmatlan. A cél a források leghatékonyabb felhasználása.