Tűz alá veszik a nemzetközi szövetséget a lovaglás mellett kiálló öttusázók
2021.11.12. 21:30
A szám megmentése érdekében kiáltványt fogalmaztak, melyet Thomas Bachnak, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnökének juttatnak el. A szinte puccsszerűen meghozott döntés – itthon és külföldön egyaránt – kiverte a biztosítékot. Az olimpiai bronzérmes Marosi Ádám érzelmektől sem mentes beszédében kijelentette:
„Tokió után még csak arról volt szó, hogy a jövőben kilencvenperces lesz az öttusa, a lovaglás eltörlése fel sem vetődött. Úgy hoztak döntést, hogy egyetlen szövetséget sem kérdeztek meg” – fejezte ki felháborodását Marosi.
Az olimpiai ezüstérmes Balogh Gábor emlékeztetett arra, hogy a nemzetközi szövetség, az UIPM vezetése össze, vissza alakítgatta az öttusát, ám ezek a módosítások nem tették vonzóbbá a sportágat, ezért ki kell állni a tradíciók mellett.
Az olimpiai bajnok dr. Török Ferenc tapasztalt jogászként arra hívta fel a figyelmet, hogy a nemzetközi és a magyar szövetség alapokmányában is meghatározott öt szám szerepel.
„- Amíg egy adott szám szabályait változtatják, addig az még öttusa, de ha kivesznek egyet, az már egy másik sportág, és az ellentmond az alapító okiratnak” – mondta dr. Török. „- Csak a közgyűlés jogosult az alapokmány önhatalmú megváltoztatásához. A hazai szövetségnek a Magyar Olimpiai Bizottsággal összefogva a NOB-hoz kell fordulnia. Amikor Los Angeles megkapta a 2028-as olimpia rendezési jogát, az öttusával együtt vállalta a feladatot, így most nem mondhatja, hogy csak lovaglás nélküli sportágat hajlandó rendezni.
Bretz Gyula, a hazai szövetség elnöke elöljáróban kijelentette, hogy maga is lovagláspárti, és a szövetség is a lovaglás mellett foglalt állást egy online-konferencián. A statisztikák azt bizonyítják, hogy az öttusában a rizikót nem a lovaglás, hanem a rossz rendezés és a gyenge lóállomány jelentette.
„Mivel jövő februárban, a téli olimpián döntenek a 2028-as öttusáról, addig minden erőfeszítésnek van értelme” – mondta, és hozzáfűzte, az angolok meg fogják támadni a végrehajtó bizottság döntését, amit önhatalmúlag nem hozhatott volna meg, pert indítanak a jogi szabálytalanságok miatt.
Arra a kérdésre, hogy valaki látott-e olyan dokumentumot, amely azt bizonyítja, hogy az UIPM-en nyomás van a NOB részéről, Bretz Gyula azt válaszolta, hogy ilyen dokumentumot senki sem látott, de a UIPM főtitkára szerint létezik.
A kiáltványt aláírók Thomas Bachnak címzett állásfoglalásukban kiemelik, hogy a 110 éves múltra visszatekintő öttusa körül komoly zűrzavar alakult ki, a döntést a nyilvánosság kizárásával, az öttusázó társadalom véleményének megkérdezése nélkül hozta meg a vezetőség, amely arra hivatkozott, hogy a NOB ragaszkodott ehhez a változtatáshoz annak fejében, hogy a sportág továbbra is az olimpia programján szerepelhessen. Igaz, egyelőre senki sem tudja hitelt érdemlően bizonyítani, hogy a NOB-nak lettek volna ilyen feltételei.
„Meggyőződésünk, hogy a lovas versenyszám megszüntetése nem jelentene megoldást az öttusasportot övező kihívásokra, épp ellenkezőleg, további problémákat generálna, miközben sportolók százainak többéves munkáját döntené romba” – szögezik le az aláírók, akik úgy vélik, a megoldás a lovaglás technikai követelményeinek megemelésében rejlik.
A kiáltvány arra kéri a NOB-elnököt, hogy hatáskörénél fogva lépjen fel a döntés ellen.