Régi pólósigazság, hogy a magyar csapatnak az ezüstérem már kudarc. Kétségtelen, hogy a hagyományok és a sportágban elfoglalt kivételes helyzetünk miatt kissé fájó szívvel vettük tudomásul, hogy ezúttal lemaradtuk a döntőről. Persze London és Rió sem a magyar pólósok sikereitől volt hangos, szóval a bronzéremnek is lehet örülni. Az aranynak persze jobban.
A spanyolokkal az elmúlt években sok szoros meccset játszottunk, ezúttal is így indult a találkozó, ám a negyedik negyedben felőröltük a spanyolokat, és simán, 9-5-re hoztuk a meccset.
„Fel kellett rázni a fiúkat, gyorsan túl kellett lépni az elődöntős vereségen” – nyilatkozta Märcz Tamás szövetségi kapitány. „Fáj, hogy a görögök ellen nem tudtuk kiharcolni a döntőbe jutást, hiszen bármikor aláírtuk volna a kezdés előtt, hogy a görögökkel játsszuk az elődöntőt. Az sem volt biztos, hogy megrendezik az olimpiát, nem tudhattuk, hogy egyáltalán itt lehetünk-e. Mondtam a fiúknak, hogy az ilyen lehetőségekkel élni kell. Remélem, hogy lesz lehetőségük még ennél csillogóbb éremért is játszani! Van potenciál a jövő férfi vízilabdázóiban is.”
A válogatottól búcsúzó kapus, Nagy Viktor bevallotta: megkönnyezte, hogy pályafutása utolsó mérkőzésén megszerezték a bronzérmet.
„Éreztem, hogy a fiúk értem is játszanak, tudták jól, hogy ez karrierem utolsó találkozója, befejezem az aktív pályafutásomat. Nagyon jólesett, hogy önmaguk mellett értem is küzdöttek. Minden egyes csapattársamnak nagyon köszönöm!” – nyilatkozott a Szolnok 37 éves hálóőre, aki 2012-ben és 2016-ban egyformán ötödikként zárta az ötkarikás játékokat.
Az éremtáblázaton sem szerepel rosszul Magyarország, sőt, a 15. helyezés – 6 arany-, 7 ezüst- és 7 bronzérem – is elismerésre méltó. A 2000-es sydney-i olimpián és a 2004-es athénin 17-17, Pekingben 2008-ban 10, Londonban 2016-ban 18, míg legutóbb, Rióban 2016-ban 15 érmet nyert a magyar csapat. A lista élén az utolsó napon is arató Egyesült Államok szerepel 113 éremmel, 39 arany-, 41 ezüst- és 33 bronzérem megosztásban. A második helyen Kína végzett 88 éremmel (38, 32, 18), a harmadik a házigazda Japán lett, 27 aranyat és összesen 58 érmet (27, 14, 17) szerezve. A 20 érmet – 6 arany, 7 ezüst és 7 bronz – szerző magyar küldöttség az éremtáblázat 15. helyén végzett.
Az első hat helyezésen alapuló pontszámítást tekintve a tokiói szereplés az atlantait is felülmúlta. Akkor 151 pontot gyűjtött Magyarország, míg a japán fővárosban 156-ot. Ennél többet legutóbb a 11 aranyat hozó barcelonai játékokon sikerült szerezni, 211-et.
Tokióban 10 negyedik, 9 ötödik és 3 hatodik helyet értek el a piros-fehér-zöld színek képviselői. Magyarország – a tokióival együtt – 183 aranyérmet, 158 ezüstöt és 181 bronzot szerzett ötkarikás játékokon.
Többet ér a tokiói arany a rióinál
A magyar kormány 2020. december 8-án határozott a díjazás emeléséről, e szerint az olimpiai bajnokok a riói 35 milliós jutalomnál 15 millióval többet, nettó 50 millió forintot kapnak. Az idei második helyezettek nettó 35 700 000, a harmadikak pedig 28 500 000 forintos juttatásban részesülnek. A rendeletben található táblázat szerint a nyolcadik helyezésért is jár 2 800 000 forint.
Hétfőn fogadják a magyar olimpiai csapat tagjait
A Magyar Olimpiai Bizottság hétfő este ünnepélyes keretek között köszönti a tokiói olimpián szereplő magyar olimpiai csapat tagjait, köztük az érmes és pontszerző sportolókat, valamint az edzőket, sportvezetőket – írja a Magyar Olimpiai Bizottság honlapja, az olimpia.hu. Az ünnepélyes fogadás helyszíne a BOK Csarnok (1146 Budapest, Dózsa György út 1.), időpontja hétfő 17 óra. A Magyar Olimpiai Bizottság szeretettel várja az eseményre a családtagokat, a szurkolókat, a sportvezetőket, a sportszövetségek vezetőit, munkatársait és a média képviselőit. A MOB egyben arra kér mindenkit, hogy ne a repülőtéren várják az érkezést, hanem a csarnoknál. Ferihegyen a csapat tagjai leszállás után közvetlenül autóbuszokba ülnek, és felvezetéssel a BOK Csarnokhoz mennek. A fogadásra, köszöntésre ott kerül sor. A csapatot szállító repülőgép leszállásának várható időpontja 17 óra.