Össztűz alá vették a karanténtól gyötört ausztrálok az oltatlan Djokovicot
2022.01.05. 21:20
A klasszikus mondást idézik Djokovic esetével kapcsolatban: mindenki egyenlő, de vannak még egyenlőbbek. A Daily Mail ismert sportújságírója, Martin Samuel pedig így ír: „Most már tudjuk, hogyan lehet megkerülni Ausztrália oltási szabályait, gazdagnak, híresnek és kiváltságosnak kell lenned. Ja, és orvosi felmentéssel kell rendelkezned, de ez nagyon könnyen megszerezhető, ha a fent említett kategóriák valamelyikébe tartozol”.
Mr. Samuel kijelenti, hogy míg az oltatlan kisemberek be sem tehetik a lábukat a melbourne-i teniszpályákra, a világelső, kilencszeres Australian Open győztes teniszező, Novak Djokovic szabadon sétálhat az arénában és a városban. Ausztrália megbukott, és hagyta hogy a teniszező az oltás szkeptikusok és összeesküvés-elméletek terjesztőinek reklámarca lett. Az az ország, amely szinte zaklatta a járványügyi előírások betartása miatt a polgárokat, most nyilvános platformot adott egy olyan embernek, aki a Covid elleni küzdelemben a jelek szerint a másik oldalon áll. Szégyellni kellene magukat, summázta a véleményét a Daily Mail vezető újságírója.
Az Australian Open előírásai szerint minden résztvevő számára kötelező az oltás, de lehet orvosi alapon felmentést kérni és kapni. A szervezők szerint a mentességért folyamodó 26 versenyző közül Djokovic volt a felmentést kapók egyike és a döntés során a kérelmeket név nélkül bírálták el. „Novak nem azért jöhet az Australian Openre, mert ő a legnagyobb teniszsztár. Azért jöhet, mert bizonyítani tudta, hogy a mindenkire érvényes szabályok alapján jogosult a belépésre” – kommentálta a döntést Jaala Pulford, Victoria állam egyik minisztere.
Az üggyel kapcsolatban megszólalt az ausztrál miniszterelnök, Scott Morrison is megszólalt, aki szerint, ha a felmentés oka nem valós, a következő géppel hazautazhat a szerb teniszező.
A határokat és a vízumokat felügyelő szövetségi kormány nem volt része a mentességet biztosító folyamatnak, ugyanakkor Morrison szerint több példa is volt, amikor eltekintettek az oltási kötelezettségtől, amennyiben az igénylő tudta igazolni kérelme jogosságát. Ezért a kérdés nem egyedi, hanem azon múlik, hogy a sportoló alá tudja-e támasztani a kivételezés indokoltságát.
A teniszező számára kedvező döntés a 16 évesek több mint 90 százalékát beoltó Ausztráliában széleskörű kritikákat váltott ki, különösen, hogy az Australian Opennek otthont adó Melbourne a világ egyik leghosszabb karanténján van túl és az omikron variáns terjedése miatt rekordmennyiségű fertőzöttet regisztrál.
Victoria állam sportminisztere szerdán arról beszélt, hogy megérti, ha sokan csalódtak a döntés miatt, de szerinte a döntési folyamat rendkívül stabil. A felmentést többek között korábbi vakcinák mellékhatásai, közelmúltban történt nagyobb műtét vagy szívizomgyulladás illetve hat hónapnál nem régebbi fertőzés indokolhatják.