Mi újság az igazi foci világában?
2018.12.08. 16:00
Bár az NB II-ben még rendeznek két fordulót az idei évben, ám ezek már tavaszról előrehozott körök, így ott is összegezhetjük az őszi történéseket, az NB III. pedig már véget ért 2018-ra. A cikkben terítékre kerül a negyedosztály is, ami – egy-két kivételtől eltekintve – szintén befejeződött már erre az évre.
Az NB II-t 19 forduló után a Gyirmót vezeti, két ponttal megelőzve a ZTE-t. Ez a két csapat áll feljutásra, de a Kaposvár hátránya csak három pont a zalaiak mögött. A dobogó után a Békéscsaba, a Budaörs és a Csákvár következik, ám minden bizonnyal ebből a hármasból senki nem akar majd feljutni – ez csak a Békéscsaba esetében meglepő, de a klub részéről voltak már erre utaló nyilatkozatok.
A Vasas a nyolcadik, tizenegy pontra a feljutást érő második helytől. A középmezőny egyébként nagyon sűrű, a hetedik Kazincbarcika és a tizenharmadik Dorog között mindössze négy pont a különbség. Ebben a csoportban tanyázik az NB I-re ácsingózó Győri ETO is, ám nagyon nagyot kellene ahhoz hajrázniuk a győrieknek, hogy legyen sanszuk a feljutásra.
A kiesésre az újonc Monornak van a legnagyobb esélye, az albérletben futballozó Pest megyei gárda hét pontra áll a bennmaradást jelentő 17. helytől. Az utolsó előtti a Mosonmagyaróvár, ők három ponttal előzik a Monort, de ennyivel vannak lemaradva a Siófoktól is. A Balaton-partiaknál csak a győztes meccsek száma miatt jobb a Budafok, most ennyin múlna a bennmaradás. A tavaly még NB I-es Balmazújváros egy ponttal a kiesőzóna felett áll, így könnyen lehet, hogy két év alatt két osztály zuhannak. A Cegléd és meglepetésre a Nyíregyháza is egymérkőzésnyi távra található a kieséstől.
Az ősz, az előzetes várakozások, valamint az évközi nyilatkozatok alapján a Gyirmót, a ZTE, a Kaposvár és a jelenleg elég rosszul álló Vasas és Győr juthat fel az NB I-be, míg a kiesés ellen a Nyíregyháza mögötti csapatok küzdenek majd, bár az előző évek tapasztalata alapján a középmezőnyből is lecsúszhat bárki, ahogy tette tavaly a Szolnok.
A Nyugati csoportban 16 forduló után a feljutás kérdése lényegében eldőlt. A Magyar Kupában az MTK-t kiejtő Ajka 13 pont előnnyel vezet az Érd előtt. A harmadik helyen a Komárom áll, érdekesség, hogy a csapat legeredményesebb játékosa Kenesei Krisztián. A közvetlen élmezőnyben még ott van Buzsáky Ákos együttese, a III. kerületi TVE, továbbá az NB I-et szintén megjárt Pápa. A hatodik helyen álló Felcsút II. és a 15. Dunaharaszti között mindössze nyolc pont a különbség, nagyon egyben van tehát a mezőny. Az utolsó a Pénzügyőr még három ponttal lemaradva.
Középen sokkal izgalmasabb az élmezőny. A Szentlőrinc vezeti a tabellát egy egészen elképesztő ősz után: az első kettő és az utolsó kettő fordulóban kikapott a baranyai csapat, közte zsinórban 12-szer nyert! A második és a harmadik helyen két szegedi klub áll, a Szeged-GA és a SZEOL, három és négy pont hátrányban a listavezetőtől. A dobogótól hat ponttal van lemaradva a másodosztályba vágyó Dunaújváros, nagyon jó tavasz kellene nekik a feljutáshoz.
A középmezőny itt is nagyon sűrű, a nyolcadik és a 15. helyezett között hét pont a különbség, és a nyolcadik Kozármisleny is csak három pontra van lemaradva az előtte állótól. Az egész mezőnyben nincs olyan, hogy két egymás mögött álló csapat között három pontnál nagyobb legyen a különbség – egyetlen kivétel az utolsó helyen álló Paks II., de nekik is csak négy pont a lemaradásuk.
Keleten a Szolnok vezeti a tabellát, ami egyértelműen papírforma, az is meglepetés volt, hogy a szörnyű tavaszuk után kiestek. Az NB III-ban is döcögősen indult a Tisza-parti gárda szereplése, de aztán belejöttek. A Szolnoktól csak két ponttal van lemaradva az ESMTK, mögöttük öttel a Jászberény, majd a Füzesgyarmat és a Putnok egy, illetve két pont hátránnyal következik. A hatodik Sényő és a tizenegyedik Eger között hat pont a különbség, innen jön a kiesőzóna. A megtáltosodó Gyöngyös 16 ponttal már egész jó helyzetben van, mögöttük a Sajóbábony csak 13 egységet gyűjtött. Mögöttük kettő és három pont hátrányban a DVTK II. és az SBTC áll, az utolsó helyen pedig a nyolcpontos Cigánd található. Az eddigiek alapján ebből a csoportból kerül majd ki a leggyengébb tizenharmadik, tehát itt lesz négy kieső.
Budapesttel együtt húsz csoportra oszlik a negyedosztály területi alapon. Ha mindenki fel akarna jutni, akkor a húsz csapat osztályozót vívna egymással a tíz helyért, ám mindig akad néhány (három-négytől kezdve akár 8-10 is) együttes, amely nem vállalja a harmadosztályt. A feljutás pontos menete így mindig nyáron dől el.
A BLSZ-ben, azaz a blasz egyben sűrű a mezőny. A tavalyi bajnok REAC vezet most is, ők legutóbb a Sárvár ellen buktak el az osztályozón. A negyedik helyen áll a tavalyi második Újpest II., mindössze három ponttal a REAC mögött, köztük ott van még az Unione és a Kelen. E két csapat vélhetően nem akar feljutni. Az Unione egy óbudai együttes, tulajdonképpen a Kerület fiókcsapata, a keretben ott van például Filó Tamás, Grúz Tamás és Fehér Csaba. A kiesés elég egyértelműnek tűnik, az Újbuda-Voyage kettő pontot szerzett eddig, a Pestszentimre nyolcat, igaz, a RAFC tíz pontja sem valami sok. Kiemelendő még, hogy a REAC mindösszesen három gólt kapott 15 meccsen, viszont ez öt pontvesztéssel is járt, többször 0–0-át játszottak tehát. A BLSZ II-ről csak annyit említenék meg, hogy a BVSC 11 pontos előnnyel vezet, minden bizonnyal fel fognak jutni a BLSZ I-be, de ez már mondhatni időszerű. Az alsóbb osztályokat követő ínyencek között ebben nagy az egyetértés a BVSC újjászervezése óta: a csapatnak legalább az NB III. körül lenne a helye!
A megyéket ábécérendben nézzük végig, így Bács-Kiskun az első!
Itt a Kiskunhalas vezet két ponttal a Kiskőrös előtt, de őket négy ponttal még követi az Akasztó és a Kalocsa – nem lóg ki tehát senki felfelé, nincs szétszakadva a mezőny. A sereghajtók persze nagyon le vannak maradva: a Soltvadkert hét, a Kelebia és a Bácsalmás öt-öt pontot szerzett. De nincsen száznál több kapott gól, nincs mindenkit végigverő csapat, így mondhatjuk, hogy ez egy kiegyensúlyozott megye. A góllövő listán második Eugen Salami, a Kiskőrös labdarúgója egyébként korábban az NB I-ben is focizott a Debrecen és a Kecskemét színeiben.
Baranyában sem szakadt szét teljesen a mezőny, de a Pécsvárad öt ponttal előzi a második Szederkényt, aki további hattal a Siklóst, így sanszos, hogy kétesélyes a bajnoki cím. A csoportban egyébként két pécsi együttes is található, mindkettő a középmezőnyben. A Szászvárt időközben kizárták a csoportból. Egyébként tavaly is a Pécsvárad lett a bajnok, de nem vállalta az osztályozót.
Békésben mindössze 11 csapatból áll a megyei első osztály, itt már a bajnokság nagyja lement. Az utolsó OMTK egy pontot gyűjtött 16 forduló alatt, míg elöl nagyon szoros a mezőny. A Kondoros vezet, egy egység a lemaradása mögöttük a Szeghalomnak, még egy ponttal jön utánuk a Körösladány és a Békéscsaba II., sőt az ötödik Nagyszénás hátránya is csak három pont az első helyhez képest. Nagyon szoros lesz itt a bajnoki címért vívott küzdelem, kérdés, fel akar-e majd jutni a bajnok... Tavaly egyébként a Méhkerék osztályozó nélkül indulhatott volna az NB III-ban, ám a nyáron megszűnt.
Borsodban nincs sok kérdés, az Ózd 11 pont előnnyel áll az élen, míg hátul a Szerencs és az Onga lemaradása 12 pont, így vélhetően a bajnoki cím és a kiesés kérdése sem lesz olyan éles.
Csongrádban a Tiszasziget vezet hatpontos előnnyel a tavalyi bajnok Algyő (ami nem vállalta az osztályozót) előtt, mögöttük újabb hat ponttal jön a Bordány. Vélhetően nem lesz feljutó innen. Hátul az FK Szeged zárja a sort, ők, valamint a Székkutas és a Zsombó állnak nagyon gyengén. Ebben a csoportban amúgy két szegedi együttes is található, ahogy az NB III-ban is, míg feljebb ugye nincs csapata a városnak...
Fejér megye viszonylag sok csapatot ad az első három osztályba, ráadásul többen is fel akarnak jutni a megyei első osztályból. Jelenleg a Bicske vezet, az előnyük hat pont. A dobogón még a Mór és a székesfehérvári Főnix együttese áll, míg a Polgárdit kizárták, az Enying pedig 16 forduló alatt egy pontig jutott.
Győr-Moson-Sopron – Fejérhez hasonlóan – megyei szinten is erős, rendszerint vállalják a feljutást a bajnokok. Ezúttal a Lipót vezet, mögöttük a Csorna és az SC Sopron áll hat-hat ponttal lemaradva. A többiek lemaradása már 11 pont, így a feljutás itt háromesélyes lesz. A Lipót egyébként 110 gólig jutott már, de csak négyet kapott, ez több mint impozáns. A sereghajtó a Soproni FAC és a Fertőszentmiklós, utóbbi együttes csak a második számú Sopront verte. A FAC 119, a Fertőszentmiklós 159 (!!) gólt kapott 16 meccsen, ráadásul a Fertőszentmiklós a három pontjához három gólt szerzett ennyi idő alatt.
Hajdú-Biharban a DVSC tartalékcsapata az első, ám hiába szereztek 127 gólt, három pont csak az előnyük Sárrétudvar és a Nyíradony előtt. Hátul a Kaba nullapontos, de a Hosszúpályi 5 pontja sem túl acélos. A tavalyi bajnok – az osztályozón elbukó – Hajdúböszörmény a negyedik, nyolc pontra a DVSC II. mögött.
Hevesben nyolc pont előnnyel vezet az FC Hatvan az Energia Gyöngyös előtt, míg a sort az Eger második csapata zárja. A hatvaniak tavaly a Gyöngyösi AK mögött végeztek a második helyen, sokáig éles volt a bajnoki címért folytatott küzdelem. Korábban évekig az NB III-ban szerepelt a klub, az 1990-es években pedig az NB I-ért játszottak osztályozót, de az Újpest ellen alulmaradtak. A Hatvan vélhetően vállalja majd az NB III-at.
Jász-Nagykun-Szolnok megyében a Tiszafüred öt ponttal előzi a Mezőtúrt, e két csapat közül kerül majd ki a bajnok minden bizonnyal. A kiesés érdekesnek ígérkezik, négy csapat áll egy pont különbséggel, nincs igazi leszakadó. A góllövőlistát egyébként a Tiszafüredet erősítő Montvai Tibor vezeti, ő sokaknak lehet ismerős az NB I-ből, megfordult a Kecskemétben és a Paksban is.
Komárom-Esztergomban az biztos, hogy az Ács lesz az utolsó, a csapat még nem szerzett pontot, viszont már 114 gólt kapott. Az is biztosra vehető, hogy a Tatabánya vagy az Oroszlány lesz a bajnok, köztük éles a verseny, a Bányász vezet két ponttal az Oroszlány előtt, akik mögött 11 ponttal van lemaradva a Sárisáp. A Tatabánya 14-ből 13 alkalommal nyert, gólkülönbségük pedig 76–6, ami igen impozáns! Azonban az első fordulóban pont az Oroszlánytól kaptak ki, akik viszont kétszer is botlottak később. A Tatabánya egyébként korábban az NB I. meghatározó tagja volt, pokoljárásukról és megszűnésükről mi is beszámoltunk. Az újjászervezett csapat a megyei másodosztályt nagyon simán nyerte tavaly, most pedig az NB III-ba vágynak vissza.
Nógrádban mindössze 11 csapat alkotja a megyei első osztályt, így már le is ment a bajnokság kétharmada. A Balassagyarmat simán vezet, tavaly is csak az SBTC előzte meg őket. A gyarmatiak bizonyára vállalni fogják az osztályozót és adott esetben az NB III-at is, helyükre pedig könnyen jöhet az SBTC (lásd fent). A megyei egyből jó eséllyel az eddig három pontot szerző Rimóc esik majd ki.
Pest megyében a tavaly kiesett Dabas-Gyón hétpontos előnnyel vezet a Nagykáta előtt. A bajnoki cím sorsa sem dőlt még el azért, a kiesés viszont annál nyitottabb. A mezőny hátsó fele (az utolsó hét helyezett) öt ponton belül áll. Érdekesség, hogy Pest megye "budai" (Dunántúli) oldaláról csak a Szentendre és a Biatorbágy van fent az első osztályban.
Somogyban a Balatonlelle áll az élen, a Hetes Vikárt előzik meg hat ponttal. A Balatonlelle évek óta a megyei első osztály élmezőnyébe tartozik, osztályozót is vívtak már, de az NB III-ban a mezőny szűkítése óta nem jártak, igaz, korábban a még kétcsoportos NB II-ben is megfordultak. Hátul négy csapat szakad le a mezőnytől, a Marcali, a Balatonföldvár, a Csurgó és a Segesd.
Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében talán a legkiélezettebb a verseny. A listavezető Nagyhalásznak 32 pontja van, de még a hetedik Tiszakanyár is csak hét ponttal van tőlük lemaradva, itt még bármi lehet. Hátul a Tiszavasvári hat pontja nagyon kevéske, előttük hét pont az előnye a Gyulaházának.
Tolna egy szempontból kivétel, hiába áll csak 11 csapatból a mezőny, a cikk születésekor még hátra van egy forduló. Tavaly egyébként az itteni bajnok Tolna nem vállalta az osztályozót, most ők a harmadikok, két pont hátrányban a listavezető Tamási, és egy ponttal a Bonyhád mögött. Hátul a Kölesd lóg ki a négy pontjával.
Vas megyében a Celldömölk előnye nyolc pont a Körmend előtt. A Körmend két éve osztályozón bukott el, tavaly a Sárvár előzte meg őket. Hátul nincs igazán lemaradó csapat, még nem dőlt el semmi a kiesést illetően.
Veszprémben a tavaly az NB III-ból kieső Veszprém vezeti a tabellát, de csak egy pont az előnyük a legutóbbi bajnok, osztályozón elbukó Balatonfüred, és az évek óta az élmezőnyhöz tartozó Úrkút előtt. Izgalmas lesz tehát a harc a bajnoki címért, az viszont szinte garantálható, hogy a győztes indul majd az osztályozón. Hátul a hárompontos Zirc utolsó helye elég biztosnak tűnik.
Zalában is van még egy fél forduló decemberben, de az már biztos, hogy a Hévíz az őszi bajnok, 9 pont az előnyük Semjénháza előtt. A Hévíz szintén rendszeres résztvevője az NB III-as osztályozóknak, így várhatóan most is indulnak majd. A mezőny egyébként eléggé ketté van szakadva, a harmadik helyezett Olajmunkás csak kilenc ponttal előzi a nyolcadik Zalaszentgrótot. A kilencedik Lenti hátránya nyolc pont a Zalaszentgrót mögött, és ugyanennyi az előnye az utolsó Keszthely előtt.