Magyar–izraeli sportkapcsolatok: Hajós Alfrédtól a Beitar magyar gólgyárosáig
2021.12.08. 20:30
A tárlat azoknak a zsidó származású, illetve magyarként valaha Izraelben tevékenykedett sportembereknek állít emléket, akik kiemelkedő szerepet vállaltak a két ország sportéletében. Keleti Ágnest, az ötszörös olimpiai bajnok tornászt – 101 évével a legidősebb élő ötkarikás aranyérmes – talán mindenki ismeri itthon, és másik hazájában, Izraelben is, de Hajós Alfrédról (mellesleg Guttmann Arnoldként látta meg a napvilágot a monarchiában), az első magyar olimpiai bajnokról manapság talán nem annyira közismert zsidó származása. Mint ahogy a Benfica futballcsapatát az égig emelő, majd megátkozó Guttman Bála származása sem közismert. De sorolhatnánk a neveket, hiszen a vívó Elek Ilona, Petschauer Attila és Rejtő Ildikó, az úszó Székely Éva és lánya, Gyarmati Andrea Magyarországnak és a zsidóságnak is sok dicsőséget szerzett.
Nem szabad elfeledkezni azokról a futballistákról sem – Pisont István, Sallói István, Halmai Gábor, Hamar István, Czéh László és Márton Gábor –, akik a kilencvenes években az izraeli bajnokságban szerepeltek. Mi több, máig szívesen emlékeznek rájuk a Beitar Jeruzsálem vagy éppen a Hapoel Tel-Aviv csapatának szurkolói.
Köszöntőjében Schőberl Márton, a Külgazdasági és Külügyminisztérium kulturális diplomáciáért felelős helyettes államtitkára a hazánkból kivándorolt zsidóság Izrael állam létrehozásában játszott tevékeny szerepét hangsúlyozta, valamint a magyarországi zsidóság kulturális életben betöltött fontos helyét, különös tekintettel a kiállítás témájául szolgáló sportkapcsolatokra. Yacov Hadas-Handelsman, Izrael budapesti nagykövete rávilágított a zsidó sportolóknak a modern sportok magyarországi fejlődésére gyakorolt hatására, kiemelve olyan korszakos sportegyéniségeket, mint az első két magyar olimpiai bajnoki címet szerzett Hajós Alfréd, Petschauer Attila vívó, Mándi Gyula futballedző vagy Keleti Ágnes tornász.
„Brooklynban, New York zsidó negyedében mesélik a viccet: Melyik a világ legrövidebb könyve? A zsidó sportlegendák című...” – kezdte Heisler András, a Mazsihisz elnöke, aki szerint ezen csak Amerikában nevetnek, Magyarországon azonban csodálkoznak, hiszen a magyar sikerekben fontos szerepet játszottak a zsidó származású sportolók.
A Magyar Labdarúgó Szövetség nevében Sipos Jenő szóvivő idézte Brüll Alfrédot, az MTK legendás elnökét, aki a sportot a legdemokratikusabb emberi tevékenységnek nevezte. Végül Buranits Ildikó, az MTK alelnöke, valamint Kubatov Gábor, az FTC elnöke mondott beszédet.