Kosárlabda Eb: az NBA-csillaggal felálló Szlovéniával is meccselünk
2021.04.29. 22:00
A mezőny erősségét jellemzi, hogy a címvédő Szlovéniát a harmadik kalapba osztották, az elsőbe pedig a világbajnok spanyolok, a vb-harmadik franciák és -ötödik szerbek mellett az európai ranglistán harmadik görögök kerültek A magyar válogatott a kontinensen a huszadik helyet foglalja el.
Ivkovics Sztojan szövetségi kapitány együttese az 5. kalapból várta az online sorsolást. Az már ismeretes volt, hogy a koronavírus-járvány miatt idén őszről elhalasztott, 41. Eb négy házigazdája Németország, Csehország, Olaszország és Grúzia lesz 2022. szeptember 1-je és 18-a között. A csoportmérkőzésekre Kölnben, Milánóban, Tbilisziben és Prágában kerül sor. A négy rendező ország választhatott maga mellé egy-egy biztos ellenfelet. Németország Litvániával, Csehország Lengyelországgal, Grúzia Törökországgal, Olaszország pedig Észtországgal állapodott meg, így ezek a csapatok egy csoportba kerültek.
A berlini sorsolási ceremónia egyik díszvendége az NBA-bajnok Dirk Nowitzki volt, aki az Eb nagyköveteként tevékenykedik. A németek sztárja a sorsoláson is közreműködött, bár egyik-másik nevet tartalmazó gömbbel igencsak meggyűlt a baja. A kölni B csoport küzdelmei során – a csoportokból az első négy jut tovább – a magyarok ismét szembekerültek a címvédő szlovénokkal, akikkel a selejtezőben is összecsaptak már. A többi ellenfél közül a franciák 2013-ban, a litvánok 1937-ben, 1939-ben és 2003-ban, a németek 1993-ban voltak Európa-bajnokok – a magyaroknak ez 1955-ben sikerült –, míg a bosnyákok eddigi legjobb Eb-helyezése az 1993-as 8. hely volt.
A roppant erős csoport egyetlen – halovány – előnye, hogy az NBA ifjú szlovén csillagát, Luka Dončićot is testközelből láthatják majd a csapatot elkísérő magyar szurkolók.
„Örülök Kölnnek, mert elfogadható távolságra van Magyarországtól a szurkolóink számára, akik legutóbb Kolozsváron is fantasztikus hangulatot teremtettek” – nyilatkozta az MTI-nek Ivkovics Sztojan szövetségi kapitány. „Európa legjobbjai közül négy a mi csoportunkba került, de ennek ellenére az Eb-döntő a cél, aztán az élet majd megmutatja, hogy mi a realitás. Egy sportoló mindig a diadalra hajt, velünk sincs ez másként, annyi bizonyos, hogy ott akarunk lenni Berlinben.”
A szakvezető az M1 aktuális csatornának kifejtette, alaposan felkészül az ellenfelekből a nemzeti csapat.
„Megtiszteltetés lesz játszani ezek ellen a riválisok ellen, de szerintem senki nem fog örülni nekünk. Tíz éve vagyok szövetségi kapitány, és nagyon örülök, hogy már a második Európa-bajnokságunkon szerepelhetünk, most sem fogunk szégyent hozni az országra. Már 1992 óta megtapasztalhattam, hogy ha a magyarok összefognak, és nem foglalkoznak mások véleményével, akkor bármilyen helyzetből képesek győztesen kijönni. Ha most is bejutunk a 16-ba, az azt jelenti, hogy érettek vagyunk a nyolcra is” – fűzte hozzá.
„Ez az Eb, itt nincs könnyű csoport” – mondta az MTI-nek Bodnár Péter, a szövetség főtitkára. „ Annyi bizonyos, hogy Ivkovics Sztojannal semmi sem lehetetlen, és a fiúk ismét oroszlánként fognak küzdeni az Eb-n.”
A mezőny erősségét jellemzi, hogy a címvédő szlovénok a harmadik kalapba kaptak besorolást, az elsőből pedig a világbajnok spanyolok, a vb-harmadik franciák és -ötödik szerbek mellett az európai ranglistán harmadik görögök várták a sorsolást, az ötödik litvánok pedig csak a második kalapba fértek be. A magyar válogatott a kontinensen a huszadik helyet foglalja el.
A magyarok 2017-ben is ott voltak az Eb-n – 1999 után először –, akkor tíz nap alatt hat mérkőzést vívtak, amelyből kettőt megnyertek, négyet pedig elvesztettek. A kolozsvári csoportkör után, az isztambuli nyolcaddöntőben Hanga Ádámék 86-78-ra kikaptak az olimpiai és világbajnoki ezüstérmes Szerbiától, és végül a 16. helyen zártak.
A nemzeti csapattal legutóbb 52 évvel ezelőtt, 1969-ben fordult elő, hogy egymás után két Európa-bajnokságon vett részt.
Az Eb csoportjai (az első négy helyezett jut tovább):
A csoport (Tbiliszi):
Georgia, Spanyolország, Oroszország, Törökország, Belgium, Bulgária
B csoport (Köln):
MAGYARORSZÁG, Franciaország, Szlovénia, Németország, Litvánia, Bosznia-Hercegovina
C csoport (Milánó):
Görögország, Olaszország, Horvátország, Ukrajna, Nagy-Britannia, Észtország
D csoport (Prága):
Csehország, Szerbia, Lengyelország, Finnország, Izrael, Hollandia