A Hamász fenyegetése miatt nem játszik Izraelben az argentin válogatott
2018.06.07. 07:31
Az AP amerikai hírügynökségnek névtelenül nyilatkozó tisztviselő nem támasztotta alá állítását bizonyítékokkal. Az értesülést a Hamász valótlannak nevezte, ami kommentre sem érdemes.
A palesztin szélsőséges szervezet mindazonáltal üdvözölte Argentína döntését a meccs lemondásáért, míg Mir Regev izraeli sportminiszter azt állította, hogy az argentin döntés hátterében terrorista elemek fenyegetése áll.
A dél-amerikai csapatnak ez lett volna az utolsó összecsapása a jövő csütörtökön kezdődő oroszországi vb előtt.
Az Izrael elleni találkozó éles bírálatokat váltott ki a Palesztin Labdarúgó Szövetség elnökéből, Dzsibril Radzsúbból, aki a hétvégén arra szólította fel a rajongókat, hogy égessenek Lionel Messiről készült fényképeket és mezeket, amennyiben az argentin sztár mégis pályára lépne. Radzsúb az argentin szövetség elnökének, Claudio Tapiának címzett üzenetében a múlt héten azzal vádolta meg Izraelt, hogy az összecsapást politikai eszközként akarja felhasználni.
Izrael Buenos Airesbe akkreditált nagykövete arra az álláspontra helyezkedett, hogy a meccset nem politikai okokból mondták le, az argentinoknak semmi bajuk nincs a zsidó állammal, a válogatott egyszerűen csak aggódik biztonságáért. Ilan Sztulman nagykövet emellett enyhén bírálta is az argentin döntést, mivel – mint mondta – „Izrael teljesen biztonságos”.
Palesztinok egy csoportja kedden este Barcelonában, a helyi stadion előtt demonstrált, itt edzőtáborozik ugyanis az argentin csapat – írja az MTI.
A mérkőzés helyszínéül kijelölt Teddy Kollek Stadion a vitatott státuszú Jeruzsálem nyugati felében található. Az eredeti helyszín Haifa lett volna, de az izraeli hatóságok pénzügyi hozzájárulásával végül átették Jeruzsálembe, tovább irritálva a palesztinokat Donald Trump amerikai elnök tavaly decemberi döntését követően, amely elismeri Jeruzsálemet Izrael fővárosának.
Izrael álláspontja az, hogy a város a zsidó állam egységes és oszthatatlan fővárosa, ám az arab többségű Kelet-Jeruzsálemet a nemzetközi közösség nem tekinti Izrael részének, mert a városrészt az 1967-es, úgynevezett hatnapos háborúban foglalta el és szállta meg. A palesztinok Kelet-Jeruzsálemet tekintik leendő államuk fővárosának.