Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Városháza-gate: hazugságspirálban vannak Karácsonyék

888.hu

2021.11.12. 10:08

„Karácsony Gergelyék két újabb hazugságát cáfolja meg az a videó, amely ma jutott el szerkesztőségünkbe. Ebből kiderül, hogy – Karácsonyék állításával szemben – a fővárosi vagyonkezelő vezetője nem a tavalyi tanulmány elkészítésekor, hanem idén, egészen pontosan május 5-én tárgyalt különféle üzletemberekkel a Városháza eladásáról. Ráadásul az is egyértelművé vált, hogy az eladási tárgyalásokról a fővárosi politikusok, vagyis Karácsony Gergely főpolgármester köre is tudott, mi több, az ő jóváhagyásukkal folytak az egyeztetések” – számol be az Origo.hu.

 

Újabb videót juttatott el az Origo szerkesztőségéhez a sajtóban csak Anonymusként emlegetett álarcos alak. Ezen ismét beszélgetésrészletek hallhatók, s a most közzétett felvétel egyenesen megsemmisítő erejű Karácsonyékra nézve. A hanganyagon a fővárosi vagyonkezelő vezére, Barts Balázs hangja hallható, aki egy helyen ezt mondja a Városháza eladásáról:

„És a reakció az volt, meglepő módon, hogy a legjobban az tetszett a döntéshozóknak, hogy ne menjünk el innen, mert az túl nagy támadás, hogy kimegyünk a központból. (...) És ha van érdeklődő, akkor adjuk el az egész épületet. Itt a régi városfal, tehát a régi városfalon kívül maradjon a fővárosé, és nézzük meg, hogy ezt az épületet, ezt a hatvanezer négyzetméteres épületet, valaki megvenné-e.”

Majd Barts így folytatja: „Azt akarom csak mutatni – amit a Gyula (Gansperger Gyuláról van szó – a szerk.) mondott –, hogy a politikusok itt tartanak. Én azt mondtam nekik, hogy ne menjünk bele, és ne kezdjünk el arról beszélni, hogy 12 ezer négyzetméter, és 620 ezer forintért építem az A kategóriás irodaházat, plusz áfa, és 250 ezer a mélygarázs négyzetmétere. Mert nem itt tart még a kérdés. Az a kérdés: lehet-e más helyen a Városháza, és lehet-e új épületben a Városháza? Vagy csinálunk itt egy új épületet. (...) Tehát van egy régi városházánk, és mellé épül valami új. Erre az volt a mondás, hogy az lehet! És akkor ez a döntés született.”

A szöveg másképpen nem értelmezhető, csak úgy, hogy a fővárosi politikusok, tehát Karácsony köre tudott a Városháza eladásáról, jóvá is hagyta azt, ezzel pedig gyakorlatilag felhatalmazást adott arra, hogy vevőt lehet keresni a Városháza épületének, ingatlanának legnagyobb részére.

Videója végén Anonymus hozzáteszi: „Vevő van, nem is egy. A politikusok döntése tehát az, hogy a Városházát és a telek nagy részét el kell adni, a maradék területen pedig újat kell építeni.” Az álarcos megjegyzi azt is: „Ez a beszélgetés a főváros vagyonkezelőjének Attila úti épületében zajlott, 2021. május 5-én 14 órától, Gansperger Gyula és Berki Zsolt társaságában.”

Az Origo szerint Karácsonyék gyakorlatilag az ügy kirobbanását követően folyamatosan zavaros, valótlan nyilatkozatokba bonyolódtak. De vegyük sorra, miképpen pörögtek a Városháza-gate eseményei.

A Városháza eladásáról – november 4-én – elsőként beszámoló Index cikkére reagálva a főpolgármester kijelentette, hogy a portált elérte a fake news szelleme, és a sajtóetikát is megsértette. Tagadta, hogy vevőt keresnének Budapest egyik legértékesebb ingatlanára. És persze hozzátette, hogy többé nem olvas Indexet.

Ezt követően felgyorsultak az események, hiszen másnap, vagyis november 5-én az Index újabb cikkel jelentkezett. A portál közzétett egy megbízási szerződést, amelyben egy Berki Zsolt által jegyzett cég megbízást adott a Beák és Társa Ingatlanközvetítő Kft.-nek a Városháza eladására. A megállapodásban azt is kikötötték, hogy 1,15 millió euró, azaz több mint 400 millió forint járna a cégnek a közvetítésért. Csak megjegyzésképpen, a Beák és Társa közreműködésével adták el az MSZP II. János Pál Pápa téren található székházát.

Emlékeztetnek, hogy nem kellett sokat várni Karácsony Gergely válaszára. A főpolgármester Facebookon közzétett posztjából azonnal kiderült, hogy továbbra is olvassa az Indexet, amely szerinte folytatta a fake news terjesztését. Leszögezte, sem döntés nem született a Városháza értékesítéséről, sem annak érdekében nem tett lépéseket a Fővárosi Önkormányzat. Jelezte, feljelentést tesz, hogy kiderüljön, keltette-e valaki alaptalanul azt a látszatot, hogy árulják a Városházát. Kitért arra is, hogy a főváros nem alkalmaz ingatlanközvetítőt, hiszen van saját 100 százalékos tulajdonú vagyonkezelője.

November 7-én több szerkesztőséghez eljuttattak egy hangfelvételt a fővárosi ingatlanügyekről. A beszélgetés során az egyik fél megnevezte Berki Zsoltot, és elmondta, hogy Berki közreműködésével miként jutott hozzá a fővárosi önkormányzat egyik ingatlanához. Egyértelműen kiderült az is, hogy a szóban forgó adásvétel 2019 után, már Karácsony Gergely főpolgármestersége idején történt. A videót bemutató Anonymus megadta az ingatlan helyrajzi számát, amelyet a sajtó azonosított is. Egy XXII. kerületben lévő 7400 négyzetméteres beépítetlen telekről volt szó, amelyet a Grébics Zrt. vásárolt meg.

November 8-án az Index közölte, hogy a közzétett videón feltételezhetően Gansperger Gyula hangja hallható, aki a Grébics Zrt. vezérigazgatója. Gansperger egyébként 1998 és 2001 között az ÁPV Rt. elnök-vezérigazgatója volt, majd 2005-ben Bajnai Gordon utódjaként a Wallis Zrt. vezérigazgatója lett.

A portál emlékeztetett, hogy Karácsony Gergely ezen a napon két posztot is közzétett. Az egyikben kijelentette, hogy a fővárosi önkormányzat a XXII. kerületi ingatlan értékesítéséről még Tarlós István főpolgármestersége alatt döntött, míg a másikban ismét a Városháza nem létező eladásáról beszélt, és lakájmédiát emlegetett.

Néhány órán belül kiderült, hogy Karácsony megint nem mondott igazat, hiszen a pályázatot fél évvel Tarlós István távozását követően írták ki. A volt főpolgármester a Hír TV-ben közölte: Karácsony úgy hazudott, hogy megpróbált úgy csinálni, mintha nem hazudna.

Karácsony Gergelyék ezt követően vélhetően úgy gondolták, hogy magukhoz veszik a kezdeményezést, és sajtótájékoztatót tartottak, amelyen a főpolgármester bejelentette, hogy felújítják a Városháza parkját, a Városháza eladásáról pedig természetesen szó sincs.

Ismét csak néhány óra telt el, és újabb videó érkezett több szerkesztőséghez. Az Anonymus-maszkot viselő figura bizonyítékokat ígért, amelyeket be is mutatott, hiszen az általa lejátszott hangfelvételen négy férfi a Városháza eladásáról egyeztet, és elhangzik az is, hogy a felújított közparkot a választások után szétrombolnák. A felvételen a már említett Gansperger Gyula üzletember, a szintén szóba került Berki Zsolt és a fővárosi vagyonkezelő vezérigazgatója, Barts Balázs beszél. Utóbbi kijelentette: „Amit bemutatnék, az a régi Városháza épülete. És az előtte lévő telek teljes egészében, ami a projektben van. Ez 4,7 hektár, amiből 3,9 hektárt eladnánk, és nyolcezer négyzetmétert megtartanánk.” Szavaiból a Városháza tervezett eladásán kívül az is kiderült, hogy az elképzelés már a kabinetet is megjárta.

A videó közzététele után a fővárosi önkormányzat nyilvánosságra hozta a Városháza rövid, közép- és hosszú távú fejlesztési lehetőségeiről készített döntés-előkészítő tanulmányt, amely 2020 októberére készült el. Karácsonyék közlése szerint a Barts J. Balázs által jegyzett tanulmány elkészítésekor számba vették a Városháza fejlesztési lehetőségeit, hozzávetőleges bevételeinek és kiadásainak becslésével. És itt jön a svédcsavar: a fővárosi önkormányzat szerint ahhoz, hogy ezek a becslések rendelkezésre álljanak, piaci konzultációkat is folytatni kellett. Vagyis sejtetik, hogy a már megismert beszélgetések ezen konzultációk részei lehettek.

Igen ám, de a most nyilvánosságra került videóból kiderül, hogy a szóban forgó egyeztetések nem 2020 októbere előtt, hanem konkrétan május 5-én zajlottak, vagyis Karácsony Gergelyék ismét valótlanságot állítottak.

 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére