Mese a HVG-ről, Varga Juditról és a média Szent Grálja, a New York Times szakmaiságáról
2021.01.28. 12:30
Varga Judit igazságügyi miniszter nemrég a Facebook-oldalán jelentette be, hogy az Igazságügyi Minisztérium a Digitális Szabadság Bizottság munkájával járul hozzá a globális techcégekkel szembeni uniós szabályozáshoz. A rendszerszintű visszaélések miatt viszont elképzelhető, hogy hamarabb is lépnünk kell.
A miniszter szólt arról is, hogy az „árnyéktiltás” vagy „shadowban” azt jelenti, hogy a social media szolgáltatók titokban, politikai céllal úgy korlátozzák a felhasználói profilunk láthatóságát, elérését, hogy arról ne tudjunk. Erről két videót is megosztott.
Ezt:
One strategy is to shadow ban so that you have ultimate control.
It’s going to ban, like, a way of talking.
You just delete them, but the problem is there are hundreds of thousands of them, so you got to write algorithms that do it for you.” pic.twitter.com/NQBsSziI2X– Project Veritas (@Project_Veritas) August 29, 2018
És ezt:
We are focused on one account [@realDonaldTrump] right now but this is going to be MUCH BIGGER than just one account & it’s going to go on for much longer...” #ExposeTwitter pic.twitter.com/QhyyUTHlM9– James O’Keefe (@JamesOKeefeIII) January 14, 2021
Aztán jött a HVG, annak is az előfizetéses verziója, és foglalkozott az üggyel. Ismerjük meg az állításaikat, leírták, hogy
- Habony Árpád londoni hírügynöksége, a V4NA forráskritika nélkül veszi át ezeket a posztokat (ezeket osztotta meg Varga Judit – a szerk.),
- James O’Keefe és szervezete, a Project Veritas azt igyekszik bizonyítani, hogy a veretes amerikai sajtóorgánumok és a közösségi médiumok is szándékosan befolyásolják a tartalmakat, méghozzá az utóbbi években elsősorban Donald Trump kárára,
- szerintük a miniszter tényként kezelte James O’Keefe Twitter-üzeneteit, amelyeket a The New York Timestól a CNN-ig úgy ítélnek meg, hogy egy szélsőjobboldali provokátor álhírei.
Most pedig, hogy megismerkedtünk az állításaikkal, nézzük meg, hogy mi maradt ki.
A HVG-sek belekeverik a sztoriba a V4NA nemzetközi hírügynökséget is, amely valóban beszámolt a két fenti videóról. A HVG forráskritika nélküli átvételt emleget, de az persze már nem zavarja őket, hogy a Twitter szóvivője megerősítette a Dorsey-videó hitelességét. Közölte azt is, hogy a videóban elhangzottakat a nagyfőnök 5400 alkalmazott előtt mondta el.
Továbbá nehéz azt mondani, hogy az amerikai sajtóorgánumok és a közösségi médiumok nem Trump kárára dolgoztak, annak fényében, hogy a Facebook még ahhoz a bejegyzéshez is hozzávágott egy „Joe Biden nyerte a választást” bélyeget, amelyben Trump a fia egészségéről írt, aki koronavírusos lett. És akkor a Hunter Biden körüli cenzúrát nem is említettük.
A shadowbanről pedig annyit, hogy a Twitter szolgáltatási feltételei között le van írva, hogy eltávolíthatják, megtagadhatják és korlátozhatják a szolgáltatás bármely tartalmának terjesztését vagy láthatóságát.
Last year, when I spoke to Twitter reps, they lied and gaslight us about their targeted manipulation of people’s tweets. Now it’s in their new TOS.” https://t.co/dti7FSd1v6 nu, @RubinReport, we’re waiting for an alternative pic.twitter.com/W2LBYma3lU
— David Reaboi (@davereaboi) December 4, 2019
Szóljunk a hazai ballib sajtóban szentírásként kezelt New York Timesról és CNN-ről is.
Előbbit a Project Veritas október óta pereli, ugyanis az egyik választási csalásról szóló riportjukról sikerült valótlanságokat állítaniuk. A perben az újságíró azzal érvelt, hogy tudta, a Project Veritas „rossz hírű”.
Az egyik beadványból kiderül, hogy a New York Times ügyvédei egy Wikipedia-bejegyzésre hivatkoznak.
Magyarul: egy olyan lapnál beszélnek álhírekről, amely a Wikipediára hivatkozik.
Az általános iskolában sem fogadnak el wikipediás hivatkozást, de a világ egyik legnagyobb sajtótermékének ügyvédei szerint belefér.
AMATEUR HOUR: In court-filing responding to our defamation suit, @nytimes General Counsel and Reporter @MaggieAstor rely on @Wikipedia to say @Project_Veritas has bad „reputation.” @Wikipedia: „Wikipedia is not a reliable source.”
Find out why TONIGHT!
9PM #ExposeNYT pic.twitter.com/VMIngB3sOR
— James O'Keefe (@JamesOKeefeIII) January 26, 2021
Hogy megértsük, a CNN mit tud az álhírekről, elég megnézni Szijjártó Péter és Christiane Amanpour beszélgetését.
Egyébként pedig semmi nem történt, hiszen tudjuk, hogy csak balliberális lapoknak lehetnek „kormányzati forrásaik”, illetve „ügyekre rálátó, nevük elhallgatását kérő informátoraik”, és csak ők buktathatnak le embereket.
A „szélsőjobboldali” vádról pedig csak annyit, hogy jelenleg mindenki annak számít, aki nem a ballibsi narratívát tolja, esetleg más véleményen van. (Jakab Péter sem náci már, ugye. Sőt, jó arc.)
A HVG a kötelező narratívakörök lefutása után azért azt is megjegyzi, hogy „aligha lenne olyan Facebook- vagy Twitter-felhasználó, aki ne mondaná azt, hogy ideje lenne kezdeni valamit az eredeti szerepükön messze túlterjeszkedett óriásokkal”.
Ja, és még valami.
A Project Veritasnak van egy úgynevezett Szégyenfala (Wall of Shame), ahol gyűjtik a róluk hazudó sajtótermékek helyreigazításait, visszavonásait, pontosításait.
A New York Times is itt köt ki hamarosan, de mi azért a HVG-nek is adnánk egy kis plakettet azon a falon.