Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Szabó Bálint: "Egy év múlva ilyenkor már nem Botka Lászlónak fogják hívni Szeged polgármesterét"

Horváth József György

2017.10.18. 14:58

Interjút készítettünk Szabó Bálint jogásszal, a Likvid Kontroll Kft. ügyvezetõjével, aki hétrõl hétre megszorongatja Botka Lászlót, számon kérve rajta korrupciós botrányait. A szegedi jogvédõ szerint elképzelhetõ, hogy jövõ ilyenkor már nem Botka lesz Szeged polgármestere, tehát még a 2019-es önkormányzati választások elõtt távozik székébõl.

HJGY: Pénteken lejárt a 48 órás ultimátum. Botka László mégsem mondott le. Mi lehet ennek a politikai realitása? Botka elkeseredetten kapaszkodik a polgármesterségbe, ami széthull körülötte, vagy tényleg erős maradt Szegeden?

Szabó Bálint: Botka László 18 napja bujkál, 18 napja nem látta senki Szegeden, a munkahelyére nem jár be, a nyilvánosság előtt nem mutatkozik, eseményeken és rendezvényeken nem vesz részt, egyes hírek szerint nincs is Szegeden. Talán kivár, talán a lemondáson gondolkodik.

Pénteken letelt a 48 órás ultimátum, a polgármester pedig nem szólalt meg az ügyben, nem állt ki a szegediek elé. A lemondás lehetősége továbbra is a kezében van, azonban a hétfői napon a Jogi, Ügyrendi és Közbiztonsági Bizottságon keresztül Szeged Város Közgyűléséhez fordultam, a polgármester korrupciós ügyei miatt méltatlansági és összeférhetetlenségi eljárást kezdeményeztem. Erről a soron következő bizottsági ülésen tárgyalnak, és várhatóan a novemberi közgyűlésen döntenek a képviselők; bízom a bölcsességükben. Ezzel párhuzamosan "Felmondok Botka Lászlónak” címmel civil aláírásgyűjtésbe kezdtünk Szeged több pontján, mert ugyan érezzük a helyi közhangulatot, de kíváncsiak vagyunk a szegediek véleményére.

A kérdés harmadik részére válaszolva, Botka László 10 hónappal ezelőtt megszűnt gyakorlati értelemben Szeged polgármestere lenni. Õ saját pártpolitikai karrierjének építésébe kezdett, és Szeged helyett kizárólag mininszerelnök-jelölti kampányával foglalkozott. Hogy Botka László szavaival éljek: Mit írnánk a szavazólapra? Tisztelt Szegediek! Nekünk szocialistáknak választmányi elnöknek és miniszterelnök-jelöltnek nem kellett, önöknek ott Szegeden azért jó lesz…?!

HJGY: Azt meg kell jegyezni, hogy Botka miniszterelnök-jelöltként a szegedi botrányokba bukott bele. Ezek a botrányok azonban országos bukása után is fennállnak és relevánsak. Hogyan tovább az ultimátum után? Mi a helyzet a Szeviép-ügyben? Mi a helyzet a parkolóbotránnyal? Látom hétfőn reggel is Gyulán kezdtél.

Szabó Bálint: Botka László egy bukott, korrupt szocialista politikus, aki a szegedi korrupciós ügyeibe bukott bele. A Szeviép-ügyben szétlopták az elmúlt évtizedben a helyi nagyberuházásokat; 10 milliárd forint tűnt el, nincsen kifizetve 500 kisvállalkozó, veszélybe került 5000 munkahely; a cégcsoport egykori vezetői és tulajdonosai ma már a vádlottak padján ülnek, vagyonukat zár alá vették.

A Mars téri piac fejlesztése címszó alatt tönkretettek kereskedőket, ebbe emberek haltak bele. A beruházás kapcsán nyomoznak a hazai hatóságok és az Európai Unió Csalás Elleni Hivatala is. Fürdőépítésnek álcázva uniós támogatással milliárdokból átépítették a szegediek közkedvelt uszodáját, hogy aztán átjátsszák a komplexum tulajdonjogát Leisztinger Tamás szocialista milliárdos barátjuknak. A tranzakció felveti a hűtlen kezelés gyanúját. A Cserepes sori piacon drasztikusan megemelték a bérleti díjakat, bevezették rá az áfát (miközben országosan a szocialisták folyamatosan áfacsökkentésért kiabálnak), ezzel pedig elüldözték a kereskedők nagy részét. A háttérben felsejlik az újabb ingatlanmutyi: a szegediek kedvenc piaca helyén kínaiak lakóparkot akarnak építeni, ehhez kellhet nekik a terület.

A Botka Lászlót személyében érintő legsúlyosabb bűnügy pedig a VIP-parkolóbérletek ügye: ma is zajlik hűtlen kezelés miatt Botka László alpolgármestere, jegyzője és kabinetfőnöke ellen bírósági eljárás; mindhárom közvetlen munkatársa a vádlottak padján ül. Ebben az ügyben ráadásul 6 nappal Botka lemondása előtt, szeptember 25-én, feljelentésünk nyomán hivatali vesztegetés miatt újabb büntetőeljárás indított a Központi Nyomozó Főügyészség Botka és magas rangú rendőri vezetők ellen.

HJGY: Hová futhatnak ki ezek a botrányok? Milyen társadalmi hatásai lehetnek a szegedi lakosság körében az egyre halmozódó és húzódó botrányoknak, amik a szegedi polgármesterhez köthetőek?

Szabó Bálint: Amint a Szeviép-ügyben és a parkolási botrányban láttuk: a nyomozások minden esetben vádemeléssel zárultak. Erre számítok a többi ügyben is. Az pedig tarthatatlan, hogy az egyik legnagyobb vidéki magyar várost egy szűk bűnözői kör tartsa foglyul, akik a város pénzét ellopják. A Szegedet behálózó – egyébként Botka által lemondásakor is emlegetett – politikai maffia tagjait sikerült beazonosítani, további sorsukról és büntetésükről az illetékes bíróságok az elkövetkező hetekben, hónapokban döntenek. Határozott véleményem, hogy bűnözőknek nem a városvezetésben, hanem börtönben a helyük. Örülök annak, hogy ezt a szegediek többsége is így látja; a hozzám érkező jelzések egyértelműen ezt mutatják.

HJGY: Civileken és rajtad kívül van most releváns ellenzéke Botkának Szegeden? Mit látsz ma a városi politikai palettán?

Szabó Bálint: Egy dolgot szeretnék kiemelni: én nem vagyok politikus.

Az elmúlt években a Szeviép-ügyben és egyéb ügyekben elkészítettem egy nagyon súlyos "vádiratot", és ennek a vádiratnak a különböző pontjait az illetékes hatóságok elé tártam; a vonatkozó bírósági tárgyalások előtt pedig a sajtó számára is megismerhetővé teszem. Azonban az, hogy a politikai konzekvenciát levonják-e Szegeden, az a helyi ellenzék feladata.

Bízom abban, hogy az elkövetkező hetekben, hónapokban a helyi ellenzék megérzi annak súlyát és felelősségét, hogy Szegeden a szegediek – mi, szegediek – változást akarunk.

Ahhoz kevés azt mondani, hogy Botka László egy korrupt politikus és távozzon. Ezt nagyjából már minden szegedi, sőt nemcsak szegedi, hanem országszerte mindenki tudja. Egy reális alternatívát kell bemutatni. És még egyszer hangsúlyozom: ez nem a jogász dolga, ez a politikusok feladata.

HJGY: Van realitása annak, hogy Botka még a 2019-es önkormányzati választások előtt lemond?

Szabó Bálint: Botka László útelágazáshoz ért, előtte most két út van. Vagy önként lemond a polgármesterségről, és távozik az országos után a helyi közéletből is, vagy egyre inkább elszigetelődve, gyáván bujkálva végignézi, ahogy a nevével fémjelezett 15 éves szegedi Botka-korszak csúfos véget ér. Egy dolog egészen biztos: politikai értelemben korrupciós ügyei miatt már megbukott, ezért egy év múlva ilyenkor már nem Botka Lászlónak fogják hívni Szeged polgármesterét.

HJGY: Mit üzennél a reménykedő szegedieknek?

Szabó Bálint: Vegyék a kezükbe városunk jövőjének alakítását, tájékozódjanak, szerveződjenek, mert Szeged sorsa rajtuk, rajtunk múlik.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére