Az elhúzódó Brexit-tárgyalás ellenére is nyerésre állnak a konzervatívok Nagy-Britanniában
2017.05.06. 09:28
Minden jel arra mutat, hogy a brit konzervatív párt számára jó döntés lehet az előrehozott választás, aminek a kihirdetését nem a kilépési tárgyalás felelőssége előli menekülés motiválta, hanem az, hogy most valóban nagy többséget szerezhet a kormányzó párt a júniusi választáson – mondta a Brexit legújabb fejleményeivel kapcsolatban a 888.hu által megkérdezett Ugrósdy Márton. A Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatója szerint a Nagy-Britanniában levő magyar munkavállakók nyugodtak lehetnek, jogaik változatlanok maradnak a Brexit után is.
888.hu: Az előrehozott választások júniusi megtartása Nagy-Britanniában milyen hatással lehet a Brexit folyamatára? Milyen okok állhatnak előrehozott választás váratlan bejelentése mögött? Megijedt a Brexit levezénylésének terhétől a konzervatív brit kormány vagy egy mostani választáson valóban megnövelheti parlamenti többségét a jelenlegi kormányzó párt?
Ugrósdy Márton: Nem az időhúzás motiválhatja a kormánypártot az előrehozott választás megtartására. A Brexit-szavazás eredményes volt és nem is olyan régen történt, ugyanakkor pedig a jelenlegi brit belpolitikai viszonyok alapján a konzervatív párt most valóban nagyon nagy arányú győzelem elérésére számíthat. Ha a közvélemény-kutatási adatok beigazolódnak, akkor sokkal több konzervatív képviselő lehet majd a Parlamentben, ami a mostaninál mindenképpen könnyebbé teheti Theresa May kormánya számára azt, amikor majd a Brexit megállapodás végleges szövegét kell elfogadtatni a képviselőkkel. A várható – akár százfős – parlamenti többség birtokában ez könnyen teljesíthető lesz.
888.hu: El fog húzódni az előrehozott választás miatt majd a Brexit? Ha igen, akkor az a britekre vagy az EU-ra nézve járhat hátrányosabb következményekkel?
Ugrósdy Márton: Nagy az esélye a Brexit-folyamat elhúzódásának, mivel rendkívül komplikált tárgyalások vannak még hátra. A most kijelölt kétéves tárgyalási időre biztos, hogy szükség lesz, mivel az közismert, hogy milyen gyorsasággal képes az Európai Bizottság döntéseket hozni, és egyelőre az egyeztetések még láthatóan csak nagyon lassan indulnak be. Az esetleges hátrányos következmények tekintetében pedig minden tekintetben a briteket lehet említeni, tekintve, hogy ők a kisebb méretű fél ebben a viszonyrendszerben. Nem vitás, hogy a 60 millió fős Nagy-Britanniának fontosabb a 450 milliós lakosságú EU-val való kereskedelmi kapcsolat, mint fordítva. Tehát egyértelműen a britek számára a fontosabb a tárgyalások mielőbbi lezárása.
888.hu: Mennyibe kerülhet készpénzben a Brexit a briteknek? A sajtóhírek szerint akár 60 és 100 milliárd euró közötti összeget vár el még lelépési fájdalomdíjként az EU Londontól.
Ugrósdy Márton: Kellő fenntartással kell kezelni a mostani, arra vonatkozó üzengetést, hogy mennyibe kerülhet a britek számára az unióból való kilépés, mivel ez valószínűleg csupán egy kezdeti tárgyalási stratégia. A britek most azt mondják, hogy nem tartoznak semmivel, az EU meg persze azt mondja, hogy nagyon sokkal tartoznak neki, de aztán a tárgyalások végén, majd valahol félúton találkozhat a két álláspont. A britek által fizetendő végső kilépési pénz összege majd attól függ, hogy éppen akkor, az aktuális közvélemény számára milyen összeg lesz elfogadható. A britek egyébként az ilyen jellegű tárgyalások során elég pragmatikusak szoktak lenni, ami azt vetíti előre, hogy a Brexit feltételeiről folyó tárgyalásoknak a most a sajtón keresztül zajló keménykedései azt a célt szolgálják, hogy a későbbi megegyezés mindenki számára elviselhető legyen.
888.hu: A Nagy-Britanniában dolgozó EU-polgárok, köztük a magyarok mennyire lehetnek nyugodtak a Brexit miatt?
Ugrósdy Márton: A britek már ígéretet tettek arra, hogy azok, akik már az országukban vannak, azokat nem érheti a Brexit miatt korlátozás. Ez a döntés nem várható, hogy megváltozna, hiszen az ott dolgozó uniós polgárok munkájára nekik is szükségük van, illetve kölcsönösségi alapon a számukra is fontos az EU-ban letelepedett brit polgárok érdekeinek a biztosítása. Azért sem várható változtatás ezen a területen, mert az uniós polgárok munkavégzése egyébként is komoly mértékben hozzájárul a brit gazdasági termeléshez. Emellett ugyanakkor vannak olyan speciális szakmák és foglalkozási területek, mint például az orvoslás, amelyek vonatkozásában pedig egyenesen megbénulna Nagy-Britannia az unióból érkező munkavállalók nélkül.
888.hu: Mennyire van nagy jelentősége annak, hogy az amerikai elnök megváltoztatva korábbi ígéretét nemrég azt nyilatkozta, hogy mégsem Nagy-Britanniával, hanem az EU-val fog előbb kereskedelmi megállapodást kötni?
Ugrósdy Márton: Ebben az ügyben is érdemes minden véleményt óvatosan megfogalmazni. Várjuk ki a végét, hogy mi is fog majd végül történni. Donald Trump eddigi működése során azt lehetett látni, hogy az amerikai elnök néha sok mindent mond, majd pedig akár annak az ellenkezőjét is. A briteknek a Brexit hatásainak következtében az az érdeke, hogy világszerte minél előbb, és minél több kétoldalú kereskedelmi megállapodást kössenek a világgazdaság szereplőivel. Jelenleg azonban úgy tűnik, hogy a britek számára az EU csak azután lesz hajlandó megnyitni a legfontosabb és létfontosságú szabadkereskedelmi egyezmény megkötését, ha már lezárultak kilépési tárgyalások.
888.hu: A Brexit kapcsán most előkerült számos olyan, eddig a szőnyeg alá söpört geopolitikai, történelmi és politikai problémája Nagy-Britanniának, mint Gibraltárnak a Spanyolország által vitatott státusza, vagy Skóciának a Nagy-Britanniától való függetlenné válásának a kérdése is. Várható változás most ezekben a nyitottnak tűnő ügyekben a Brexit miatt?
Ugrósdy Márton: Gibraltár ügyében azon múlik most minden, hogy a spanyolok mit lépnek. Spanyolországnak most éppen egy olyan új külügyminisztere van, aki a Gibraltár visszaszerzéséhez mindenáron ragaszkodó elődjéhez képest kompromisszumkészebbnek mutatkozik. Nyilván a spanyolok nem adják fel végleg soha a háromszáz éve elveszített területüknek a visszaszerzését célzó szándékukat. Gibraltár sorsa nagyrészt azon is múlik, hogy vajon Spanyolország mennyire lesz képes érvényesíteni az akaratát a terület visszaszerzése érdekében az Európai Unión belül, az Európai Tanácsnál, amely a Brexit során kiadja a tárgyalási mandátumokat. A skótok függetlenségi törekvéseinek a valóra válása még nem látszik annyira közelinek. Nem szabad elfelejteni, hogy egy Skócia függetlenné válásáról döntő helyi népszavazásról csak akkor lehet szó, ha előbb a népszavazás kiírásáról már döntött a brit parlament.