A Momentum akciójának egyetlen haszna maradt
2017.02.23. 15:28
A kormány már meghozta a határozatot a magyar olimpiai pályázat visszavonásáról. A Momentum által kezdeményezett népszavazási kezdeményezés visszavonása azonban csak több jogi lépés megtételével érhető el.
A sokak szerint a napokban új SZDSZ-ként párttá átalakult Momentum népszavazási kezdeményezésével kapcsolatban hamarosan döntést kell hozzon a Fővárosi Választási Bizottság, abban a fontos kérdésben, hogy a leadott aláírások a 138 ezres, vagy pedig a 150 ezres küszöbtől teszik érvényessé a népszavazás kiírását célzó kezdeményezést, attól függően, hogy aláírhatják-e azt a tartózkodási engedéllyel rendelkezők is.
Az Alapjogokért Központ lapunk számára adott tájékoztatása szerint a Fővárosi Választási Iroda korábbi határozata azt mondta ki, hogy az aláírásgyűjtés küszöbének az 1 millió 380 ezer budapesti lakos tekintendő és ezért csak 138 ezer aláírás szükséges. A Fővárosi Választási Bizottság viszont később azt mondta ki, hogy nemcsak a lakcímkártyával rendelkezők írhatják alá érvényesen az ilyen kezdeményezéseket, hanem a tartózkodási engedéllyel rendelkezők is. Így viszont az 1 millió 500 ezer fő alapján 150 ezer aláírás jelentheti a küszöbét az érvényességnek.
„Ha megszületik a döntés az érvényességi küszöbről és ha megtörténik a szükséges számú érvényes támogató aláírás hitelesítése is, akkor a Fővárosi Választási Bizottság ezt követően kell, hogy hozzon egy ezt a történést hivatalosan elismerő határozatot. Ez ellen a fővárosi választási bizottsági döntés ellen jogorvoslattal lehet élni a Nemzeti Választási Bizottságnál, illetve később még a Kúriánál is. Ha nincs jogorvoslati kérelem, akkor a választási hivatal levélben értesíti a főpolgármestert arról, hogy összegyűlt a szükséges számú aláírás a népszavazás kiírásához. Tarlós István ezt követően köteles ennek a levélnek az alapján egy a népszavazás elrendeléséről szóló határozati javaslatot a fővárosi közgyűlés elé terjeszteni. Tehát a közgyűlés köteles elrendelni a népszavazás megtartását. Ha viszont már megszületett ez a közgyűlési döntés, akkor ez ellen már lehet majd felülvizsgálati kérelemmel élni a Kúriánál. Végső soron, így a Kúria mondhatja majd ki, hogy - mivel okafogyottá vált- , ezért nem kell megtartani a népszavazást.”
– mondta el a 888.hu-nak Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ igazgatója.
A szakjogász fontosnak tartotta még azt is elmondani, hogy az általa elfogadott jogértelmezés szerint a Momentum népszavazási kezdeményezését és annak kérdéseit jogellenesen fogadta el a Választási Bizottság még 2016 decemberében.
A kormány határozata szerint:
"Sikeres pályázásra, az olimpia megrendezésére csak olyan városoknak van esélyük, ahol a kérdésben egyetértés jött létre és áll fenn. Budapest és Magyarország számára az olimpia nemzeti ügy. Régi tapasztalat, hogy a nemzeti ügyek képviseletéhez egyetértésre van szükség. Ez az egyetértés az ország vezetői és a pártok között a pályázat benyújtásakor megvolt, megtestesült a Fővárosi Közgyűlés 92 százalékos, illetve az Országgyűlés 80 százalékos többséggel meghozott döntésében. Az elmúlt hónapokban a korábban létrejött egység felbomlott, az olimpia ügye nemzeti ügyből pártüggyé vált. Ezért a felelősség a korábbi döntésükből kihátráló ellenzéki pártokat terheli"