Újabb magyar fejlesztés a Szegedi Tudományegyetemen
2021.10.20. 07:30
A közlemény szerint az infokommunikációs technológia egyik legdinamikusabban fejlődő területe az IoT (Internet of Things – a dolgok internete), amelynek
Az IoT egyik legfontosabb alkalmazási területe az élő szervezetekről adatokat gyűjtő, intelligens szenzorokra épülő rendszerek fejlesztése, amelyeket speciális jellegük miatt IoLT-nek (Internet of Living Things – az Élő Dolgok Internete) neveznek.
Az apró, okos informatikai eszközök lehetővé teszik, hogy
A projektben többek között valós fiziológiai és növénybiológiai alkalmazásokkal igazolták a platform felhasználási lehetőségeit. A kutatók az emberi aktivitás vizsgálatára olyan okoskarpereceket alakítottak ki, amelyek viselőjük mozgásának komplex elemzésére alkalmasak. Az így gyűjtött nagy mennyiségű mérési adat feldolgozása új kutatási lehetőségeket teremt többek között a pszichiátriában.
Használható például a népbetegségnek számító kedélybetegségek állapotváltozásainak előrejelzésére, lehetővé téve a korai beavatkozást, a súlyos állapotrosszabbodás megelőzését. A szakemberek a növények fejlődésének követésére alacsony költségű okoscserepet, a mikroorganizmusok megfigyelésére és a sejtek vizsgálatára IoT-mikroszkópokat fejlesztettek ki. A mesterséges intelligenciát felhasználva pedig olyan képanalitikai módszereket dolgoztak ki, amelyek az eddigieknél pontosabb elemzést tesznek lehetővé például a gyógyszertesztek során.