Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Stephen Hawking: 600 évünk maradt a Földön

Horváth József György

2017.11.09. 23:38

A világhírû fizikus szerint már csak 600 éve maradt az emberiségnek.

Stephen Hawking szerint korunk két legnagyobb problémája a robbanásszerűen növekvő népesség és az emberiség csillapíthatatlan energiaéhsége. Amennyiben ezen a két tényezőn nem tudunk változtatni, az emberiségnek kampec, és a tudós szerint 600 éven belül egy tűzgolyóvá változtatjuk a Földet, amitől az lakhatatlanná válik.

Hawking úgy véli, egyedül úgy maradhatunk fenn, ha elhagyjuk a planétát, és egy másik otthont keresünk magunknak. Nem is kellene messzire menni, a legközelebbi csillagrendszer, a 4,37 fényévre található Alfa Centauri pont ideális hely lenne, legalábbis a tudós szerint. Éppen ezért létfontosságú az emberi űrutazást lehetővé tévő projektek finanszírozása.

Az Alfa Centauri felderítését Hawking egy nanoméretű űrhajóval szeretné megoldani. Ennek kifejlesztéséhez egy orosz milliárdossal, Jurij Milnerrel közös projektet (Breakthrough Starshot) hívtak életre. Az aprócska szondákat lézerrel gyorsítanák fel a fénysebesség 20 százalékára. Ilyen tempóban az űrhajó egy óra alatt elérné a Marsot, egyetlen hét leforgása alatt elhagyná a legtávolabb járó űreszközt (Voyager-1), és nagyjából 20 év múlva érkezne meg a legközelebbi csillagrendszerbe (ezt a távot a ma rendelkezésre álló technológiával csak 30 ezer év alatt lehetne megtenni).

Hawking reménye nem alaptalan, több csillagász is úgy véli, hogy létezhet bolygó a három csillagból álló rendszer lakhatósági zónájában (vagyis abban a régióban, ahol megfelelő körülmények vannak a folyékony víz jelenlétéhez), sőt egy új kutatás szerint az sem kizárt, hogy több planéta is rejtőzhet a Naprendszer közelében.

Hawking a mesterséges intelligencia fejlődésében is veszélyeket lát. Szerinte a technológia egyszerre lehet hasznos és káros az emberiség számára, hiszen segíthet például a szegénység vagy a betegségek leküzdésében, ugyanakkor el is veheti rengeteg ember megélhetését.

"A mesterséges intelligencia felemelkedése lehet a legjobb vagy a legrosszabb dolog, ami az emberiséggel történhet” – mondta Hawking, aki szerint már jó előre fel kell ismerni a kockázatokat, hogy megelőzzünk egy potenciális katasztrófát.

(Origo)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére