Rejtélyes jelenséget fedezett fel a Szaturnusz és gyûrûi között a Cassini
2017.05.03. 11:08
A tudósok igyekeznek kideríteni, hogy a vártnál miért sokkal kevesebb a por a bolygó és gyűrűi között. Az űrszonda folytatja útját, a képei alapján készített modellek pedig arra utalnak, hogy nagyobb részecskék nem fenyegetik a jármű útját a térségben.
A Cassini csütörtökön küldött újra adatokat a Földre, miután megkezdte végső útját a Szaturnusz gyűrűi és felhőzete közötti régióba. A szonda szerdán hajtotta végre a különleges manővert, miközben nem volt rádiókapcsolata a Földdel.
After more than a decade exploring #Saturn, its moons and rings, we’ve embarked on our #GrandFinale: https://t.co/0ZbfbX6DNs pic.twitter.com/qW4Ad5gUBr
— CassiniSaturn (@CassiniSaturn) 2017. május 2.
A következő hónapokban a Cassini minden korábbinál jobban megközelíti majd a Szaturnuszt. Keringése során a gyűrűk belső pereme és a Szaturnusz között halad át, tehát az elkövetkező 22 keringés alkalmával egészen közelről tudja tanulmányozni a bolygót és a legbelső gyűrűket is. A legjobb felbontással a gyűrűről készült képeken akár mindössze 150 méteres alakzatok is kivehetőek lesznek.
A folyamatos közeledés veszélyt is hordoz magában, hiszen a Cassini hatalmas sebességgel, 110 ezer kilométer per óra sebességgel mozog. Ilyen sebességnél még a legapróbb jég- vagy kőrészecskével való ütközés is hatalmas károkat okozhat, ezért a szonda védekezésül óriási tányérantennáját a haladási irányba tartja, egyfajta pajzsként. A Cassini eredetileg négyévesre tervezett küldetését már kétszer meghosszabbították, szerdán azonban végérvényesen utolsó fázisába lépett a program, és a pályamódosításokkal megkezdődött a Cassini nagy fináléja, amely során a szonda többszöri pályamódosítás után végül szeptember közepén a Szaturnuszba csapódik.
Relive Cassini's most spectacular Saturn images https://t.co/JV5q5JP6gZ pic.twitter.com/jZTBHi2NNE
— CNET (@CNET) 2017. május 3.
(Origo)