Pert nyert a Google, továbbra is korlátlanul gyûjtheti a személyes adatainkat
2019.01.02. 06:58
A 2016-ban kezdődött perben a keresetet Illinois államban nyújtották be. Ebben a felperes szerint a jogai sérültek azáltal, hogy a Google a hozzájárulása ellenére a biometrikus, vagyis a testére jellemző, egyedi adatokat gyűjtötte. Az adatokat egy különleges arcfelismerő program segítségével szerezte a Google, amelyet a cég ráeresztett a Google Photos fényképtároló és -kezelő alkalmazás segítségével kezelt privát fényképekre – írja a The Verge.
A felperes 5 millió dollárnyi kártérítést szeretett volna kapni, mivel véleménye szerint saját maga mellett még több százezer felhasználót érint negatívan a Google adatgyűjtése. A felperes azzal érvelt, hogy az adatgyűjtés törvénybe ütközik, méghozzá az illinois-i biometrikus információvédelmi törvény miatt, amely szerint külön hozzájárulás nélkül nem lehet senkiről ilyen információt szerezni vagy tárolni.
A Google szerint a felperes nem jogosult semmilyen kompenzációra, ugyanis a felperes nem szenvedett joghátrányt az adatgyűjtésből következően.
Edmond E. Chang szövetségi bíró a Google javára döntött, mondván, hogy a felpereseknek nem keletkezett konkrét kára.
Amellett, hogy ezáltal a Google folytathatja azon fotókon az adatgyűjtést, amelyet a Google Photos nevű alkalmazásban tárolunk, még más ügyekre is hatással lehet a döntés, ugyanis hasonló perek folynak a Facebook és a Snapchat ellen. Mindkét techcéget az Illinois állambeli, korábban említett információvédelmi törvény alapján perlik.
Az arcfelismerő rendszerek terjedőben vannak, számos országban már tömegesen alkalmazzák a technológiát, így például az amerikai reptereken, de az orosz metrókban is hasonló rendszerek működnek.
Az arcfelismerő programokat arra lehet használni, hogy felismerjenek keresett személyeket köztéri kamerafelvételeken. A technológiát éveken át fejlesztették, jelenleg arra is van lehetőség, hogy valós időben beazonosítsanak embereket a tömegben. Vannak barátibb felhasználási formák is, így például Írországban arra is használják a rendszert, hogy egyes farmokon nyomon kövessék a tehenek mozgását és az egyedi mintázatuk alapján beazonosíthassanak minden egyedet.