Okos méréssel csökken a közmûdíj - A hatékony energiafelhasználás a jövõ záloga
2017.08.04. 00:01
Egyenletes rendszerterhelés, fenntarthatóság, versenyképesség, ellátásbiztonság – ezek a közműszolgáltatás, az energiaellátás jövőjének legfontosabb célkitűzései, de nagyon fontos szempontok a fogyasztók számára is. A háztartásokban ugyanis mindezek még hatékonyabb fogyasztásalapú mérést, gazdaságos felhasználást és alacsonyabb közműszámlát jelentenek. Ezért kellenek az okos mérők!
Az okos jövő és a gazdaságosan működő háztartások egyik záloga az optimális energiafogyasztás és a hatékonyabb tényalapú fogyasztói számlázás. Ennek egyik feltétele a kiegyenlített rendszerterhelés, ami az előzetes tervezésen alapszik. Ehhez az okos mérési hálózat képes adatokat nyújtani, amely intelligens rendszerként nemcsak a rendszerirányítóknak, hanem a fogyasztóknak is információkkal szolgál.
A Magyar Kormány a KOM Központi Okos Mérés Zrt. irányításával egyedülálló, kísérleti, intelligens hálózati mintaprojekt, a Központi Intelligens Hálózat megvalósításáról döntött. A Mintaprojekt legfőbb célkitűzése felmérni egy nemzeti szintű okos hálózat létrehozásának lehetőségeit.
Jó alap az okos városokhoz
A KOM Zrt. által létrehozott rendszer sikeresen alkalmazható az alábbi célok, programok támogatására:
- Okos város program alapjai
- Önkormányzati épületek és bérlakások energiafogyasztásának mérése az energetikai beruházások pontosabb tervezéséhez és visszaméréséhez, ezzel a városi energiagazdálkodás eredményességének növelése
- Önkormányzati kintlévőség csökkentése, veszteségek felszámolása a szociálisan rászorultak számára biztosított előrefizetős energiaszolgáltatással.
A mintaprojekt által lehetővé válik a fogyasztói elszámolás hatékonyságnövelése, a fogyasztói szokások befolyásolása információnyújtással, új típusú tarifákkal vagy egyes esetekben közvetlen vezérléssel.
Az elmúlt időszakban a partnerprogram keretében önkormányzatok, közintézmények, irodaházak, ipari parkok jelentkezhettek, hogy bekapcsolódnának a tesztbe. A KOM Zrt. az általa elindított partnerprogram eredményeképpen megközelítőleg 40 partnerrel kötött együttműködési megállapodást. A mintaprojekt céljainak megfelelően választották ki a partnereket, amelyek között fővárosi és vidéki önkormányzatok (Miskolc, Nyíregyháza, Kecskemét, Paks, Pécs), versenypiaci szereplők, energiakereskedők, elektromos töltőkút- és HMKE-üzemeltetők, valamint infrastruktúra-üzemeltetők, elosztóhálózati engedélyesek is megtalálhatók. Az együttműködés fő célja a KOM Zrt. részéről a minél szélesebb spektrumú adatgyűjtés, a partnerek részéről pedig az energiamegtakarítás, az energiahatékonyság növelése, továbbá a veszteségek, kintlévőségek csökkentése, amelyek eléréséhez a társaság által nyújtott szolgáltatások jelentősen hozzájárulnak.
A KOM Központi Okos Mérési Zrt. irányításával a Mintaprojekt keretében az elosztórendszert üzemeltetők kialakítják a mérési infrastruktúrát, majd ezt követően egy éven keresztül tesztelik azt. Már jelenleg is több mint 70 ezer mérési pontról érkeznek adatok a központi mérésvezérlési és adatelemző rendszerbe. Az összes mérési pont bevonásával a mért végpontok száma várhatóan meghaladja a 100 ezret.
A teszt során gyűjtött közműhasználati adatokat a program végeztével a KOM Központi Okos Mérés Zrt. átadja a Magyar Állam számára.
Az okos mérés az információs és kommunikációs technológiák segítségével gyűjt adatokat a felhasználók fogyasztási szokásairól, majd ezeket elemezve automatikusan képes növelni a hálózat hatékonyságát, megbízhatóságát, gazdaságosságát és fenntarthatóságát.
A Mintaprojekt keretében felszerelt okos mérőkből vagy okos mérést segítő külön berendezésekből a mérési adatok közvetlenül vagy közvetett úton (például az infrastruktúra-üzemeltetők központján keresztül) eljutnak a központi mérésvezérlési és adatelemző rendszerbe. A különböző komponensekből (hardver- és szoftverelemek egyaránt) álló integrált mérésvezérlési központ már kiépült, a fejlesztés, finomhangolás lezárása 2017. szeptember végére várható.
A Partnerek személyre szabott elemzéseket és kimutatásokat, riasztásokat kapnak annak érdekében, hogy a számukra lényeges célokat minél könnyebben elérjék.
Az öt legfontosabb azonnali érv az okos mérés mellett:
- hatékonyabb tényalapú fogyasztói számlázást tesz lehetővé;
- növeli a rendszerbiztonságot;
- csökkenti az energiafelhasználást;
- lehetőséget ad a rendszer nyomon követésére;
- olyan információkat nyújt, amelyek a rendszer országos szintű kiépítésére vonatkozó vezetői döntéshozatalt készítik elő.
Hozzájárul:
- a versenyképességhez;
- az energiafogyasztás optimalizáláshoz, csökkentéséhez – a decentralizált energiatermelés fejlesztéséhez;
- a megújuló energiaforrások rendszerbe illeszthetőségének optimalizálásához;
- a közlekedés villamosításához;
- a hagyományos villamosenergia-termelés hatékonyságának növeléséhez
- és az ellátásbiztonság növeléséhez.
Az Okos Hálózati Mintaprojekt a Magyar Állam által benyújtott és az Európai Unió Bizottsága által jóváhagyott Nemzeti Terv részeként valósul meg.
A Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. (MAVIR) 2011 szeptemberében alapította leányvállalataként a KOM Központi Okos Mérés Zrt.-t 100 százalékos tulajdonban. A társaság pénzügyi hátterét a Magyar Kormány az úgynevezett átmenetileg ingyenesen kibocsátható széndioxid-kvóta terhére teremtette meg úgy, hogy emellett az Európai Unió támogatását is élvezi.
A KOM Központi Okos Mérés Zrt. feladata, hogy a szakembereik megvizsgálják az okos hálózatok és okos technológiák magyarországi bevezetésének lehetőségeit és alkalmazásának feltételeit. Az okos mérés, okos hálózat témakör kezdeményezéseit harmonizálják, támogatják a különböző iparágak és kompetenciák közötti szinergiák kialakítását, hogy elősegítsék a szakmai fejlődést.
Összhangban az Európai Unió és a Nemzeti Fejlesztési Terv céljaival lehetőséget nyújtanak az okos hálózat jövőbeli nemzeti szintű kiterjesztésére vonatkozó gazdasági megfontolások vizsgálatára, valamint az okos hálózat egyes komponenseivel kapcsolatos üzemviteli tapasztalatok értékelésére.
A Központi Intelligens Hálózat Mintaprojekt célja olyan, elsősorban villamosenergia-, földgáz- és vízmérési infrastruktúra kialakítása és tesztelése, amely hozzájárulhat az energiarendszer modernizálásához, a felhasználók energiahatékonyságának és takarékosságának növeléséhez, valamint a rendszerszabályozási problémák kezeléséhez.
A Mintaprojekt végrehajtásában együttműködnek számos hazai infrastruktúra-üzemeltetővel. A fogyasztásmérők és az okos mérést biztosító külön berendezések szerelését 2016 végén kezdték meg. Ezt követően a partnereik, illetve a végponti felhasználók online felületen juthatnak hozzá a pontos mérési adataikhoz, illetve az azokat kiegészítő, tájékoztató információkhoz, amelyek birtokában pontosabban készíthetnek elő egy energiahatékonyság-növelő beruházást, illetve pénzt és energiát takaríthatnak meg.