Már a gyerekeket is aggasztja, mennyire mobilfüggõk
2018.08.23. 17:35
Sokan vegzálják azzal a gyereküket, egyéb ismerőseiket, hogy mennyire rá vannak kattanva az okoseszközeikre. Engem még azzal maceráltak kiskoromban, hogy túl sokat ülök a tévé előtt, változnak az idők. Valljuk be, van ebben valami és el kell ismernem, én is túl sokat nyomogatom (khm, tapogatom, érintgetem inkább) a telefonomat.
A Pew Research legújabb kutatása szerint már nemcsak az idősebb generációi tagjai tartják aggasztónak, mennyi időt töltenek a tizenévesek telefonjuk nyomkodásával, hanem a fiatalok saját maguk is. A kutatók bebizonyították, hogy a megkérdezett 13-17 éves korosztálynak több mint fele tartja úgy, hogy feleslegesen sokat instázik, facebookozik, twitterezik.
Egy átlagos tinédzser napi kilenc (!) órát tölt azzal, hogy a kijelzőt bámulja, a 8-12 éveseknél ez a szám hat óra, míg a 8 éves korig terjedő korosztálynál csak ötven perc.
Bár ez nem drog, de majdnem. Nagyon hasonló hatást okoz"
– fogalmazott Robert Lustig, a University of Southern California professzora.
Tristan Harris, a Google korábbi alkalmazottja szerint a nagyvállalatok gyakran olyan dizájnt alkalmaznak, amelyek kifejezetten megragadják a fiatalok figyelmét. Véleménye szerint bár az adatok aggasztóak, még nincsenek azon a szinten, hogy függőségről beszéljünk.
A Google és az Apple időközben bejelentette, hogy további szükséges lépéseket tesznek annak érdekében, hogy a szülők jobban oda tudjanak figyelni arra, hogy a gyerek mennyit, mikor és hogyan használja az okoseszközöket.
A Pew kutatása szerint az okoseszközt használó fiatalok 44 százalékának az az első dolga az ébredés után, hogy megnézzék, milyen üzeneteik és értesítéseik érkeztek. A kutatásban 743 amerikai gyereket vontak be, amely bebizonyította, hogy a lányok sokkal inkább közösségimédia-függők, mint a fiúk, azonban utóbbiak sokkal több időt töltenek a számítógép előtt videojátékokkal játszva.