"Kozmikus kígyóra" bukkantak a csillagászok
2017.11.15. 23:38
Az ilyen galaxisoknak a nagy távolság miatt eddig felderítetlen volt a szerkezetük. A Hubble űrteleszkóp azonban már 10 éve lehetővé teszi a szakértőknek, hogy az univerzum mélyére lássanak, és 6-7 milliárd fényévnyi távolságra lévő csillagrendszereket figyeljenek meg. Ott olyan gigantikus galaxisok lehetnek, amelyek ezerszer nagyobbak, mint a Tejútrendszer.
From @IFLScience: Observations Of The #Cosmic #Snake Lead To Better Understanding Of #Star Formation In The Early #Universe https://t.co/ZB0NLPnW3V #spacenews #space pic.twitter.com/Bpg0xhpyRk
— Perth Observatory (@perthobs) 2017. november 15.
Eddig nehézségekbe ütközött ezen galaxisok részleteinek megismerése, ezért a csillagászok főként szimulációkra támaszkodtak, mint ahogyan a Zürichi Egyetem szakértői is. Ezúttal azonban a Genfi Egyetem tudósaival és más külföldi kutatókkal közös munkájuk során megfigyelésekkel nyertek bizonyítékot elméleteikhez. Egyfajta kozmikus nagyítóhatást, az úgynevezett gravitációs lencsehatást használták a csillagászok: a nagy tömegű kozmikus objektumok gravitációs mezeje meghajlítja a fényt, például a mögöttük lévő galaxis fényét. A gravitációs mező úgy hat, mint egy lencse és megváltoztatja a mögötte lévő objektum kiterjedési irányát.
A hosszúkás felvételek úgy néznek ki, mintha kozmikus kígyók lennének"
– írják a tudósok a Nature Astronomy című szaklapban.
The anatomy of a cosmic snake reveals the structure of distant galaxies https://t.co/GGp95Xc6r7 pic.twitter.com/Z7UjknmjhD
— Science (@scienmag) 2017. november 15.
"A lencse által felnagyított képek sokkal pontosabbak és világosabbak. Százszor kisebb részleteket tudunk felismerni és öt különböző felbontást összehasonlítani a gigantikus csillaghalmazok szerkezetének és méretének meghatározásához" – mondta Daniel Schaerer, a Genfi Egyetem munkatársa.
Az eredmények szerint a csillaghalmazok nem teljesen akkorák és akkora tömegűek, mint ahogyan a Hubble felvételeiből következtetni lehetne. A megfigyelt óriásgalaxis ráadásul nem egyetlen gigantikus csillaghalmazból áll, hanem több kisebből tevődik össze.
A gigantikus halmazok ilyen távoli galaxisokban nyilvánvalóan egészen speciális körülmények között fejlődnek ki. Az, hogy ennél a galaxisnál nem így történt, a nagy megfigyelési távolság miatt eddig egyáltalán nem volt bizonyítható"
– idézi Valentina Tamburellót, a tanulmány vezetőjét a Zürichi Egyetem közleménye.
(MTI)