Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Kaliforniai tudósok sikeresen reprodukálták a Neander-völgyi õsember bizonyos agysejtjeit

Vincze Viktor Attila

2018.06.26. 13:20

Amerikai tudósok igaz kicsiben, de megvalósították a Jurassic Park címû film alapötletét, azaz egy régen kihalt faj klónozással történõ reprodukálását. Kaliforniában ugyanis sikerült a Neander-völgyi õsember agyának egy bizonyos, az agykéreghez tartozó sejtállományát reprodukálni az õssejtek, illetve az õsemberek DNS-e segítségével.

Továbbra is nagy a vita tudományos körökben azzal kapcsolatban, hogy az emberiség történetének hajnalán vajon miért kerekedett a Homo sapiens az általunk eddig ismert másik két emberi faj, a Neander-völgyi és a gyenyiszovai emberek fölé. 

Egyelőre még csak nagyon kevés bizonyítható dolgot tudhatunk a korai emberek tényleges szellemi és fizikai képességeikről. 

Ezért most amerikai tudósok arra tettek kísérletet, hogy – egy teljesen új empirikus módszerrel – az agyi sejtszövetek reprodukálásával többet megtudhassanak az első előemberek szellemi képességeiről.

A genetikusok egy csoportja a San Diegóban működő Kaliforniai Egyetemen Alysson Muotri professzor vezetésével most sikeres áttörést értek el a Neander-völgyiek agyát annak idején kitevő sejtek újraalkotásában.

A kísérlet eredményeit az "Imagination and Human Evolution" című júniusi UCSD konferencián bemutató előadás szerint Muotri professzor csapata sikeresen oltott be humán őssejteket Neander-völgyi DNS-sel.

A tudósok állítása szerint a genetikai beavatkozásuk következtében sikerült mesterségesen létrehozni olyan agysejteket, amelyek feltehetően azonosak lehetnek a Neander-völgyi ősemberek agykérgének sejtjeivel, és mint ilyenek, alkalmasak az egész agy működésébe is betekintést nyújtani. 

A tudósok szerint a mesterségesen létrehozott Neander-völgyi agysejtek vizsgálata elvezethet annak megismeréséhez, hogy hogyan is dolgozták fel az információkat és érzelmeket a Neander-völgyiek. 

A mesterségesen létrehozott Neander-völgyi "miniagy" alapján Muotri csapata eddig arra a megállapításra jutott, hogy az úgynevezett Neander-völgyi emberek agyi idegsejtjei feltehetően a mai emberek agyánál kevesebb szinaptikus összeköttetést tettek lehetővé.

Egy kis túlzással élve és mai szemmel nézve ez azt jelenti, hogy a Neander-völgyi embernek egyfajta olyan neuronhálózat lehetett az agyában, mint amilyen napjainkban az autista gyermekek agyában található.

A tudósok szerint ugyanakkor egyelőre még nem lehet messzemenő következtetéseket levonni a Neander-völgyi agyak reprodukciójának jelenlegi szintjéből, mert az még nagyon kezdeti stádiumban van. A Neander-völgyiek esetleges teljes klónozása pedig beláthatatlan távolságban van még. 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére