Õskrokodilfaj fosszíliáit találták meg a Gerecsében
2018.05.11. 11:11
Magyar kutatók fedezték fel annak az őskrokodilnak a maradványait, amely mintegy 180 millió évvel ezelőtt élt. A maradványokról szóló tudományos kutatás eredményeit a PeerJ című tudományos szaklapban publikálták.
A fosszília nyomaira még 1996 augusztusában talált rá Fitos Attila a Gerecsében, egészen pontosan a Pisznice-hegy oldalában. Az amatőr kutató egy megszűnt bánya meredek oldalán váratlanul fogakat és csontokat talált. Az első leleteket újabbak követték, míg végül egy régen élt krokodilféle részleges csontváza rajzolódott ki a preparálási munkálatok után. Az előzetes vizsgálatokat követően 2017-ben dolgozták fel a leletanyagot részletekbe menően.
A megtalált leletek – fogak, csigolyák, végtagcsontok, páncélelemek – alapján mintegy öt méter hosszú tengeri ragadózóról van szó, amely a krokodil Thalattosuchia nevű csoportjához tartozott. A kutatás kimutatta, hogy egy teljesen új, eddig ismeretlen őslényfajról beszélünk, ezért az őskrokodil a Magyarosuchus fitosi nevet kapta.
Õsi Attila paleontológus szerint az őskrokodil csontjai sok érdekességet mutatnak: a gerincoszlop legvégén található neurális tüske például arra enged következtetni, hogy a krokodilnak egy alacsony, de az úszásban fontos szerepet játszó farokúszója lehetett. Hasán és hátán egyaránt csontos páncélzat védte, ami a szárazföldi őseikre volt jellemző – összegzi az Origo.