Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Akcióba lendült a NASA egy közelgõ aszteroida miatt

Horváth József György

2017.08.01. 23:38

Akár 6800 kilométerre is megközelítheti a Földet egy felénk tartó aszteroida. Az égitest nem csapódik be, ennek ellenére a NASA nagy erõvel készül az eseményre, hiszen elõször próbálhatja ki nemrég kiépített aszteroidafigyelõ rendszerét.

A 2012 TC4 nevű, körülbelül 10-30 méter széles aszteroida október 12-én fog elhaladni Földünk mellett. A pontos távolság egyelőre kérdéses, hiszen az objektumot 2012-ben sikerült utoljára megfigyelni, ráadásul a kutatómunka akkor csupán hét napig tartott, ilyen rövid idő alatt pedig lehetetlen feladat volt precíz pályaszámításokat végezni – írja a Science Alert tudományos portál.

Annyi biztos, hogy az aszteroida nagyon közel lesz, akár 6800 kilométerre is megközelítheti bolygónkat, becsapódni azonban egészen biztosan nem fog.

Az eseményre a NASA mindenesetre gőzerővel készül: ez lesz az első alkalom, hogy az amerikai űrügynökség élesben tesztelheti az aszteroidák észlelésére és követésére kiépített hálózatát. A cél, hogy a szakemberek a puszta megfigyelések mellett az elmúlt években kidolgozott bolygóvédelmi stratégiákat is gyakorlatba ültethessék.

A projektet a Bolygóvédelmi Koordinációs Iroda (Planetary Defense Coordination Office, PDCO) nevet viselő ügyosztály fogja koordinálni. A részleg fő feladata a NASA által támogatott, és a földközeli aszteroidákkal kapcsolatos projektek felügyelete, valamint az Egyesült Államok minisztériumai, továbbá a különböző országok közötti, a potenciális becsapódások megakadályozását célzó együttműködés megszervezése. A kutatómunkába a világ minden tájáról vonnak be csillagászokat.

A PDCO aszteroidakövető rendszere egyébként múlt októberben már bizonyított, akkor egy korábban teljesen ismeretlen kisbolygónak sikerült kiszámítani a pályáját és megbecsülni az esetleges becsapódás valószínűségét. A mostani teszt abban fog különbözni a korábbitól, hogy az amerikai tudósok első ízben hangolják össze a munkát a projektben részt vevő külföldi intézetekkel.

Nem 100%-os a rendszer

Vannak esetek, melyeket a PDCO sem lát. Ilyen például az a múlt heti eset, mikor viszonylag közel haladt el egy aszteroida a Föld mellett. Az égitestet csak három nappal az elhaladása után sikerült észlelni, ez pedig jól jelzi, milyen veszélyeket jelenthetnek világunkra a felénk száguldó kisbolygók.

A szakemberek szerint azt is fontos megjegyezni, hogy a megfigyelés önmagában nem elég, hiszen hiába detektálunk idejében egy Föld felé tartó űrsziklát, egyelőre nincs megfelelő eszközünk arra, hogy védekezzünk ellene.

(Origo)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére