A csillagászok nem vettek észre egy aszteroidát, ami akár katasztrófát is okozhatott volna
2017.07.31. 19:48
A 2017 001 katalógusjelű aszteroida szélessége a becslések szerint 37 és 77 méter között lehet, és 123 031 kilométer távolságra haladt el a Föld mellett, becsapódástól tehát nem kellett tartani. Július 20-án ment el mellettünk, és körülbelül 10,36 kilométer per másodperc sebességgel száguldott az űrben.
Ennek ellenére a kisbolygót csak július 23-án sikerült kiszúrni, három nappal azután, hogy elsuhant szülőbolygónk mellett. A felfedezést a hawaii ATLAS-MLO segítségével tették a szakemberek.
A megkésett észlelés természetesen a csillagászok szerint sem túl jó hír. Az Aszteroida Nap kiötlője, Grigorij Richters szerint a 2017 001 nevű aszteroida esete jól mutatja, hogy van még mit fejlesztenünk a kisbolygó-észleléseket lehetővé tevő technikákon. Ráadásul a kisebb aszteroidák észlelése legalább olyan fontos, mint nagyobb testvéreiké.
Az apróbb aszteroidák súlyos regionális károkat képesek okozni, és mi vagyunk az egyetlen faj ezen a Földön, ami tenni képes a kozmikus fenyegetés ellen. Csak kérdezzék meg a dinoszauruszokat!"
– tette hozzá Richters.
A Cseljabinszk felett 2013-ban megsemmisült aszteroida 20 méter széles volt, a robbanás következtében több mint ezer ember sebesült meg, a 2000 négyzetkilométeres területen pusztítást okozó tunguzkai eseményt pedig egy 50-100 méter széles égitest idézte elő. A 2017 001 tehát hiába tűnik relatíve kisméretűnek, ha lakott területen csapódna be, valószínűleg komoly károkat okozna.
Szintén nem túl biztató adat, hogy a Föld közelében található kisbolygók 75 százalékának átmérője meghaladja az 1 kilométert, ezek bolygónknak ütközve globális katasztrófát idéznének elő.
(Origo)