Minden tizedik embernek ez a veszte!
2017.04.13. 19:57
A dohányzás okolható minden tizedik ember haláláért – figyelmeztetett egy új tanulmány, amely a The Lancet című, brit orvosi folyóiratban jelent meg.
A jelentés szerint a dohányzás okozta halálozások fele mindössze négy országhoz köthető: Kína, India, az Egyesült Államok és Oroszország. A szerzők kiemelték, hogy hiába van egyre több, a dohánypiacot ellenőrző és korlátozó intézkedés, a dohányosok száma folyamatosan emelkedik. A dohányzás miatti halálozás aránya pedig tovább növekedhet, ahogy dohányipar szereplői újabb piacokat céloznak meg, különösen a fejlődő világban.
Bár több mint fél évszázada kétségtelen bizonyíték támasztja alá a dohányzás egészségkárosító hatását, világszerte minden negyedik ember naponta dohányzik. Jelenleg a dohányzás a korai halálozás és rokkantság második legnagyobb kockázati tényezője. Ezt csökkenteni csak a terjedésének visszaszorításával lehetne – mutatott rá Emmanuela Gakidou, a tanulmány vezető szerzője.
A tanulmány szerzői a betegségek globális terheiről szóló felmérésre (Global Burden of Diseases) támaszkodva 1990 és 2015 között 195 országban vizsgálták a dohányzási szokásokat. Ezek szerint 2015-ben csaknem egymilliárd ember dohányzott naponta – minden negyedik férfi és minden huszadik nő.
Ez 1990-hez képest csökkenést mutat: akkor még minden harmadik férfi és minden 12. nő nyúlt a cigaretta után. Közben azonban a Föld lakossága is növekedett, emiatt gyarapodhatott a dohányosok száma az 1990-ben mért 870 millióhoz képest. A dohányzás miatti halálozások száma 2015-ben meghaladta a 6,4 milliót, ami a jelzett időszakban 4,7 százalékos növekedést mutat.
A tanulmány arra is kitért, hogy vannak olyan országok, ahol sikeres erőfeszítések folynak a dohányzás visszaszorítására, például magasabbak a dohánytermékek adói, figyelmeztető jelzéseket helyeznek el a dohánytermékeken és felvilágosító programokat szerveznek.
Brazíliában például a 25 éves periódus alatt a naponta dohányzók aránya 29 százalékról 12 százalékra esett vissza a férfiak és 19 százalékról 8 százalékra a nők körében.
Bangladesben, Indonéziában és a Fülöp-szigeteken azonban a vizsgált időszakban semmiféle változást nem tapasztaltak ezen a téren, Oroszországban pedig a nők körében a negyedszázad alatt 4 százalékkal nőtt a dohányosok aránya. Emellett Afrika felemelkedőben lévő országiban is hasonló trend rajzolódik ki.
(MTI)