Azért vizsgálnak egy focicsapatot az USA-ban, mert fehér edzõt szerzõdtettek
2018.01.12. 12:58
Az NFL szóvivője, Brian McCarthy csütörtökön közölte: vizsgálni fogják az Oakland Raiders csapatot, amiért az előző héten felvettek egy fehér edzőt.
Tudni kell az amerikai fociról, hogy szinte teljes mértékben áthálózta a liberális identitáspolitika legrasszistább csökevénye, az úgynevezett „affirmative action”, magyarul a pozitív diszkrimináció. A főleg munkahelyeken alkalmazott elv a gyakorlatban azt jelenti, hogy kvótákat szabnak etnikai alapon (azért, hogy sokszínűbb legyen az adott munkahely), így működik például a BBC is.
Ezen diszkrimináció logikáját követi a „Rooney-szabály”, amely előírja a csapatoknak, hogy legalább egy „kisebbségi” edzőt is meg kell interjúztatnia a csapat vezetőségének, mielőtt szerződtetik a megfelelő jelöltet. Tehát hiába egyértelmű, kit szeretnél a csapatodba, mégis kötelezően el kell játszanod ezt a politikailag korrekt, ám szakmai szempontból kapitális baromságot. Ezt merte most kikerülni az Oakland Raiders.
A botrányt ugyanis az generálta, hogy a csapat tulajdonosa, Mark Davis és az említett vezetőedző, Jon Gruden karácsony környékén állapodhattak meg. Hivatalosan csak január hatodikán jelentették be Gruden szerződtetését, ám a csapat vezérigazgatója, Reggie McKenzie szerint ezelőtt két kisebbségi edzővel is tárgyaltak.
Az NFL szerint azonban, ha Davis és Gruden akárcsak szóban is megegyeztek abban, hogy ő lesz a csapat edzője (tehát nem kötöttek szerződést), és ennek ellenére interjúra hívtak két kisebbségi edzőt, az szintén megsérti az így is végletekig erőltetett Rooney-szabályt.
Ha az NFL úgy ítéli meg, hogy az Oakland Raiders részéről szabályszegés történt, a csapat pénzbüntetésre számíthat. Ugyanezen okból 2003-ban már megbüntették 200 000 dollárra a Detroit Lions csapat vezérigazgatóját.
Valószínűleg nem számít ez nagy összegnek egy profi focicsapatnak, de hogy miért van szükség az egész szabályzatra, az már teljesen más téma.