Dieter Stein: "Orbán megvédte a magyar népet"
2017.09.22. 09:28
A német újságírók többsége baloldali beállítottságú”
Bertha: Hogyan jellemezné a Junge Freihetot? Mi a célja a lapnak?
Stein: Az ismert történész, Dr. Karlheinz Weißmann egyszer azt mondta erről: „A Junge Freiheitnak döntő fontosságú feladata van: nyilvánosságot kell teremtenie annak, ami nem lehet nyilvános". Tény, hogy a német politikai újságírók túlnyomó többsége a baltól a balliberálisig tartó kategóriákba orientálódik. Németországban a médiumok politikai tudósításai ennek megfelelően egyoldalúak. A Junge Freiheit ebben az esetben fontos korrekciós elemként működik, amennyiben németek millióinak adjuk meg azt a hangot, mely hang ideológiai okokból nem fordul elő a sajtóban. Jó példa erre az Európába, különösen Németországba történő illegális, tömeges bevándorlásról szóló tudósítás. Csaknem valamennyi német médium üdvözölte ezt. Csak a Junge Freiheit figyelmeztetett idejekorán.
Bertha: És igazuk lett.
Stein: És – sajnos – teljesen igazunk volt. Milliárdos költségek, a bűnözés keményen megnövekedett, terroristák jöttek Németországba, és itt is lecsaptak. Csak azután, hogy hónapokig figyelmeztettünk, tudósítottunk, – hatalmas sikerrel az olyan közösségi hálókon, mint a Facebook és a Twitter – álltak át más német médiumok a másik oldalra, és most valamivel reálisabban tudósítanak az országban lévő helyzetről.
Bertha: „Csatlakozz a lázadókhoz!” – ez a mi jelmondatunk. Miért van ma szükség lázadásra? Egyáltalán milyen lázadásra van szükség? Netán konzervatívra?
Stein: A „konzervatív forradalom” fogalma nem áll túl közel hozzám. Politikai fordulatra azonban szükségünk van. Európát számtalan válság fenyegeti: gondoljon csak az euróválságra, amelynek még messze nincs vége, és amely egész Dél-Európát depresszióba taszította. Fiatal emberek egész generációja esett ott a munkanélküliség áldozatául és ez egyre rosszabb lesz, nemhogy jobb. Olaszország pengeélen táncol financiális tekintetben. És gondoljon az illegális, tömeges bevándorlás okozta válságra, annak milliárdos költségeire, a terrorizmusra, a bűnözésre.
Egy másik példa: Németországban masszív képzési válság van. Az iskoláink, főiskoláink rossz állapotban vannak, mindenütt tanárok hiányoznak. Németország egykor a képzés és tudományok központja volt. Számtalan Nobel-díjas származik egyetemeinkről. Ez – néhány kevés kivétellel – már megszűnt. És ez a képzési válság nem csak kiváló tudósok tekintetében van jelen, az átlagos német érettségiző meg már alig tud helyesen írni. És ez a visszásság az oka annak, hogy állást kell foglalni. Az új, polgári Alternatíva Németországnak ezt politikai jellegűvé teszi. Mi mint hetilap, amely az interneten is erősen jelen van, felvilágosítjuk a németeket, és arról tájékoztatunk, amit más médiákban elhallgatnak.
Bertha: A bevándorlási válság során a német mainstream média kórusban éltette a Merkel-féle „Willkommenskultur” politikáját. Miért? Ön szerint mi áll ennek a hátterében?
Stein: A német újságírók többsége – politikailag – baloldali beállítottságú. Õk jó dolognak tartják a multikulturalizmust, és az ezzel összefüggő hatalmas problémákat gyakran „elfedik”. Ezért is kezelték olyan sokáig az illegális, tömeges bevándorlást ártalmatlan dologként, ami valahogyan működött is. De aztán megérkezett a valóság. És még mindig vannak, akik nem kívánnak szembesülni ezzel.
Orbán politikája teljesen helyénvaló volt”
Bertha: Szóba hozta az európai gazdasági problémákat. Érzékelhető ebből bármi Németországban?
Stein: Egész Európát súlyos válságok rázzák meg. Ezt mi Németországban nem érzékeljük olyan világosan, tisztán, mivel a gazdaságunk még jól teljesít és pénzügyminiszterünk rekordmértékű adókat szed be. Ezt így is kell tennie, hiszen ha Németország, mint az EU legnagyobb nettó befizetője kiesne, akkor az EU-nak és az eurónak azonnal vége lenne. Összességében aggódva figyeljük az Európai Unió egy EU-szuperállammá való fejlődését, és megértjük, hogy a brit nép a Brexittel el akarja hagyni az EU süllyedő hajóját.
Bertha: Sokan támadták és jelenleg is támadják Magyarországot és Orbán Viktor politikáját. A Politico a napokban arról írt, hogy Orbán győzelemre áll. Mit gondol erről?
Stein: Orbán Viktor kétségtelenül azon kevés európai vezető közé tartozik, aki a tömeges, illegális bevándorlás kockázatait és a fenyegető iszlamizációt reálisan látta. Orbán Magyarország határvédelmi politikájával megvédte a magyar népet a terrorizmussal, a bűnözéssel és a magas költségekkel szemben. Ha most, ma megnézzük a nagy-britanniai, a francia, a német és az olasz, vagy más országok viszonyait, akkor látjuk, hogy Orbán politikája teljesen helyénvaló volt.
Bertha: Aydan Özoguz integrációs miniszter szerint nem létezik német kultúra. Mit gondol az ilyen kijelentésekről? Meddig tűrhető mindez?!
Stein: Az, hogy a szövetségi kormány integrációs ügyekkel megbízott tisztviselője azt állítja, hogy „speciális német kultúrát” nem lehet megfigyelni, csak azt mutatja, hogy teljesen helytelen az, hogy ezen a poszton van. Természetes, hogy létezik ősi német kultúra, melybe a bevándorlóknak be kell integrálódniuk, ha tartósan Németországban akarnak maradni.
Bertha: Németországban vasárnap Bundestag-választást tartanak. Mi a választás tétje?
Stein: Angela Merkel (CDU) és a szociáldemokraták (SPD) szavazatokat fognak veszíteni, de Merkel kancellár marad. Az Alternatíva Németországnak (AfD) – mint meglepetésnyertes – először jut be a Bundestagba, vélhetően 10-12 százalék körüli eredménnyel.
Bertha: Hozhat a politikai életbe bármifajta változást az AfD bejutása a szövetségi parlamentbe?
Stein: Természetesen. A politikai klíma teljes egészében változni fog. Az AfD-vel először lesz olyan ellenzék a Bundestagban, amely ellensúlyt adhat a kormánynak fontos kérdésekben, például az euró megmentése, vagy az illegális, tömeges bevándorlás tekintetében. Az AfD fontos, saját irányultságra vonatkozó döntések előtt áll. Világossá kell tennie, hogy a politikai értelem útját járja-e, vagy egy radikális szárny előbb vagy utóbb a politikai elszigeteltségbe vezeti. A választásokat követően súlyos politikai irányultságra vonatkozó harcok lesznek, ebben biztos vagyok.