Több mint százmillió halálos áldozatot szedett a világtörténelem legpusztítóbb pestise
2019.02.25. 13:02
Az Országgyűlés 2000-ben nyilvánította február 25-ét a kommunizmus áldozatainak emléknapjává, annak emlékére, hogy 1947-ben ezen a napon tartóztatták le jogellenesen, majd hurcolták el a Szovjetunióba Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát.
Ez az esemény azért is szimbolikus, mert ettől fogva nem volt kérdés, hogy Magyarország a kommunista blokk részévé válik, a honi kommunisták szovjet segítséggel aláássák a jogállamot és szolgasorba taszítják a magyar nemzetet.
A mai napon az 1947. február 25-i történésekre és a kommunista diktatúrák áldozataira emlékezve országszerte programokat rendeznek.
A világtörténelem legpusztítóbb pestise összesen több mint százmillió halálos áldozatot szedett. Ezen eszme nevében csak a Szovjetunióban mintegy 20 millió embert gyilkoltak meg, Kambodzsában a Pol Pot-rezsim idején az ország egyharmadát kiirtották, de jelentős volt a halálos áldozatok száma Kínában is.
A kommunista rezsimek – mivel a legtöbb országban illegitim módon jutottak hatalomra – csakis erőszakkal tudták fenntartani befolyásukat, s nagyon sokan kerültek lágerekbe, börtönökbe. Az áldozatok valódi számát megsaccolni, és a történetüket feltárni nagyon hosszú időt vesz majd igénybe, hiszen az adatok hiányosak, sok dokumentum eltűnt Magyarországon is – mondta Bognár Zalán történész egy hétfői interjúban.
Közel harminc évvel a Szovjetunió felbomlása után azonban még mindig nem lehet csupán múlt időben beszélni a kommunizmusról, a világon még ma is van néhány kommunista vagy kommunisztikus berendezkedésű állam, ahol a már jól ismert módszerek alkalmazásával a kommunizmus halálos áldozatainak száma is folyamatosan növekszik.