Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Magyarok építették, a szovjetek megszállták, most pedig az ukránok szétrohasztják

888.hu

2018.06.13. 16:24

Mi az?

Kárpátalján a Latorca völgyében, Munkácstól pár kilométerre található beregszentmiklósi várkastélyt birtokolta már Bánk bán veje, a Perényi család, a Lónyaiak, Rákócziék. Lakott benne Zrínyi Ilona – sőt itt töltötte első estéjét Thököly Imrével –, Bánffi Erzsébet, Esterházy Mária, Báthory Zsófia és Schönborn Lothár Ferenc. Persze a fenti felsorolás korántsem teljes, hiszen a várban egy teljes szovjet század is meghúzta magát, most pedig Bartosh József és felesége 49 évre bérbe vette az ukrán államtól, hogy saját költségén és magyar állami támogatással megmentse az enyészettől és az ukrán kormány tékozló, történelemhamisító politikájától.

Kárpátaljai utazásom alkalmával volt szerencsém találkozni a várkapitánnyal, aki a szó legnemesebb értelmében óvja és védi az erődöt, jóllehet most nem a tatár, kozák, orosz, litván, török betörőktől, hanem az ukrán államtól és a természet viszontagságaitól.

A magyar történelmi emlékek őrzéséhez és a magyar múlthoz mindig is delikátan viszonyuló szovjet katonák előbb laktanyaként, majd később üzemanyagraktárként hasznosították a várat, amely a 2000-es évekre szinte teljesen lepusztult.

A romjaiban is pompás műemléket a már említett Bartosh várkapitány 49 évre bérelte ki az ukrán államtól, hogy aztán a barokk, eklektikus és neogótikus elemekkel díszített várrom helyén újjászülethessen egy magyar várkastély, amely minden elemében, de leginkább a múltjában igazán kárpátaljai.

Nem vállalkoznék a kárpátaljaiság mibenlétének a megfogalmazására, de valami olyasmit jelenthet, hogy az Osztrák-Magyar Monarchiában a magyarok építették. Előbb a csehek és a szlovákok elvették, majd a szovjetek megszállták, végül pedig az ukránok ölébe hullott, akik hagynák lepusztulni, de a budapesti kormány minden erejével a megtartásán van."

A várkapitány szerint a szovjet katonai parancsnok valamikor a '70-es években le akarta rombolni a várat, sportpályát álmodott a helyére, de szerencsére áthelyezték egy másik körzetbe, így megmenekült a kastély. Amúgy a vidéki romos várakra jellemző, hogy a falubeliek elhordják a köveiket és istállókat, házakat és egyéb épületeket építenek belőlük, ezzel az adott épület rekonstrukcióját örökre megakadályozzák.

Trianon előtt Szentmiklós 1646 lakosából 169 magyar volt, mintegy 300 zsidó, illetve izmaelita vallású. A magyarok római katolikusok, a ruszinok görögkatolikusok voltak. Ma már egy magyar ember él a faluban. Egy magyar, aki feleségével, Tatjanával arra tette fel az egész életét, hogy megóvja a beregszentmiklósi vár múltját az időtől, valamint az ukrán jövőépítő mesterektől.

Ha Kárpátalján jártok, ne hagyjátok ki!

További képek a Vkontakte oldalán.

 

 

 

 

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére