Iszlamista rapper koncertezne a párizsi Bataclanban
2018.06.13. 18:38
Több francia jobboldali politikus provokációnak és kegyeletsértésnek nevezte, hogy a botrányhős muszlim rapper pont a Bataclant választotta koncertje helyszínéül. Bár nagy felháborodást keltett az ügy, a Bataclant üzemeltető cég mégis engedélyezte a rapper fellépését.
Médine vallásos muszlim, szövegeiben is sokszor visszaköszönnek a Korán tanításai. A születésekor kapott keresztnevét használja a művészneveként is. A Médine név (azaz Medina) az iszlám egyik szent városára utal, ahol Mohamed próféta lerakta az iszlám alapjait és kiépítette annak vallási rendszerét.
A botrányairól és kétes elszólásairól elhíresült rapper önmagát iszlamohuligánként aposztrofálja. Nyíltan támadta már a szekularizmus intézményét is, 2015-ös "Don't Laik" című dala (melyben az európai szekuláris világot kritizálja) pont egy héttel a Charlie Hebdo megtámadása előtt jelent meg.
A francia jobbközép Republikánus Párt vezetője, Laurent Wauquiez a francia sajtóban több helyen is azt nyilatkozta, sokkolta a hír, hogy Médine a Bataclanban tervez fellépni. Wauquiez szerint elfogadhatatlan, hogy míg Médine arról rappel, hogy keresztre feszítené az ateistákat, addig eközben a kegyhelyként kezelt és tisztelt Bataclan falai között engedik fellépni.
A Bataclanban 90 honfitársunk életét követelte az iszlamista barbarizmus"
– emelte ki a jobboldali politikus, aki szerint Médine fellépése a Bataclanban kegyeletsértő és becstelen dolog Franciaországra nézve.
Marine Le Pen, a Nemzeti Összefogás (korábban Nemzeti Front) vezetője szerint minden francia számára elfogadhatatlan, hogy a rapper "a Bataclan színpadán köpködhet".
Elegünk van már az iszlám fundamentalizmus önelégültségéből és a folyamatos provokációból"
– fogalmazott Le Pen a Twitteren. A korábban Nemzeti Frontként ismer Nemzeti Összefogás Le Pen vezetésével aláírásgyűjtést indított, hogy megakadályozzák a rapper fellépéseit a Bataclanban. A petíciót 17 ezer ember írta alá már az első napon, azóta folyamatosan növekszik ez a szám.
A rapper – többnyire iszlám kötődésű – rajongói szerint a közvélemény és a politikusok rosszul értelmezik Médine szövegeit, hiszen 9/11-ről és magáról a Bataclanról és a párizsi terrortámadásokról is írt már dalt.
Médine személyesen is reagált a politikusok megszólalásaira. A rapper jó iszlamistához híven egyből előhúzta a nácizmus és az iszlamofóbia kártyáját:
A szélsőjobb fogja diktálni, hogy milyen koncertre járhatunk és hogyan fejezzük ki magunkat? 15 éve harcolok a radikalizáció minden formája ellen, ami ahhoz vezetett, hogy többször támadtak már meg szélsőjobbosok, akik csak kiforgatják a szövegeim értelmét. "
A merénylet áldozatait és családjaikat összefogó Life for Paris nevű kezdeményezés érdekes módon beállt a Bataclan döntése mögé, arra hivatkozva, hogy mindenkinek lehetőséget kell nyújtani a fellépésre a koncertteremben.
Médnie az északi Le Havre városában született, de algériai felmenőkkel rendelkezik. Szövegei gyakran provokatívak, sokan sokféleképpen értelmezik szövegeit. Jihad (azaz dzsihád) című dala miatt egy korábbi belügyminiszternél, Brice Hortefeux-nél is kiverte a biztosítékot, aki szerint vádat kellett volna emelni a rapper ellen a dal megjelenése után.
Külön érdekesség, hogy Médine bataclani fellépése kapcsán a kormányzó LREM nemzetgyűlési képviselője, a migránssimogató Macron egyik üdvöskéje, Aurore Berge is kritikusan szólalt meg. A képviselőnő szerint a rapper fellépése sérti a mészárlás áldozatainak emlékét.