Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Ez már a harmadik intifáda?

Tóth Hanna

2015.10.14. 07:25

Az egyre romló izraeli-palesztin helyzet miatt már nem csak az izraeli és palesztin politikai retorikában, hanem a nemzetközi sajtóban is egyre többen beszélnek a harmadik palesztin intifáda kitörésérõl. Összeszedtük, hogy ki és mit írt errõl.

Huffington Post

Generációs tapasztalatok vezettek el ahhoz, hogy a fiatal palesztinok ismét az ellenállás erőszakos módját választották. A befagyott béketárgyalások, a Bantusztán-szerű,  valódi állami autoritás nélküli palesztin államiság, és az általánosan csalódott palesztin közhangulat vezettek a mostani helyzethez. Ennek a generációnak a békét kellett volna megtapasztalnia, ehelyett egyre növekvő izraeli telepeket látott maga körül – írja David Hearst az „Új intifáda egy új generáció számára” című cikkében.

Ez az intifáda viszont más, mint a korábbiak, ez most egy platformra hozza a vallásos és világi közösségeket, amely óriás veszélyt jelent Izrael számára.

Ez alkalommal nemcsak a gázai és a ciszjordániai palesztinok, de az izraeli társadalom jelentős részét kitevő izraeli palesztinok is aktívan részt vesznek az intifádában, amely hosszú és véres küzdelmet hoz Izraelnek.

 

Jerusalem Post

Visszaköszön a második intifáda: a JP szerint ez a mostani „okostelefonos intifáda” sok mindenben hasonlít az előzőekre,  de a palesztin terror fokozottabb, az izraeli válaszcsapások pedig drákóibbak lehetnek, mint 2000-ben.

 

Al-Monitor

Az izraeli Shlomi Eldar szerint is „itt van a harmadik intifáda.”

Az emberek egy éve beszélnek róla Izraelben és Palesztinában, hogy eljön a harmadik intifáda, amely sokkal brutálisabb lesz, mint az előző kettő volt.

Az izraeli-palesztin konfliktus mostani eszkalációját megelőző IDF-jelentések amellett érveltek, hogy a romló gazdasági helyzet, az vékonyuló diplomáciai horizont és a szűkülő perspektívák okozta frusztrációk mind-mind növelik egy újabb intifáda esélyét. A Shin Bet 2013-as jelentése még ennél is borzasztóbb fejleményekről számolt be: a magányos terroristák megjelenéséről. Bár a jelentések erősítették a biztonsági együttműködést Izrael és a Palesztin Hatóság között, ez, úgy látszik, nem volt elég.

 

Al-Jazeera

A negatív palesztin gazdasági kilátások, a befagyott békefolyamat és az izraeli terjeszkedés eredménye a mostani felkelés. Idézik Abdul Szatar Kasszam palesztin politológust, aki az oslói-folyamatok nagy ellenzője; szerinte Izrael okolható a jelenlegi helyzetért: minden palesztintól kollaborációt vártak el, és azt, hogy a legalapvetőbb engedményekért is felejtsenek el mindent, beleértve a megszállást.

 

Times of Israel

A mostani intifáda kitörésének két fő katalizátora van: az egyik a palesztinok kilátástalan gazdasági és társadalmi helyzete, a másik pedig az Al-Aksza mecsetet ért támadások miatti frusztráció - írja a ToI-ben Avi Issacharoff. Szerinte az arab fiatalok minden arab tévé-állomáson, és különösen a közösségi médián keresztül olyan beszámolókkal szembesültek, hogy izraeli támadás érte az Al-Aksza mecsetet, és ez volt az, ami felkavarta az indulatokat.

Fontos viszont, hogy a palesztinok többsége nem vesz részt a mostani erőszakhullámban és nem is szeretne egy újabb intifádát.

A mostani a személyes intifáda korszaka, ezt a felkelést nem a tömegek, hanem magányos farkasok vívják.

 

The Atlantic

A megbukott béketárgyalások, a legutóbbi gázai háború következményei, politikai indíttatású zavargások, autós támadások, napi szintű gyilkos kődobálások és az ezekre adott gyilkos válaszok, késelések, halálos gyújtogatások és lövöldözések, összecsapások a szent helyek körül, az illegális telepek terjeszkedése, a korábbi béketárgyalások retorikájának visszavonása mindkét fél részéről. Ezek azok a tényezők, amire a palesztin válasz a harmadik intifáda – írja Adam Chandler a „Készen állunk vagy sem, a harmadik intifáda lehet, hogy itt van” című cikkében. Chandler szerint ez az intifáda nagyon más lesz, mint az előző kettő volt.

Izraeli és palesztin oldalról is sokan emelik ki annak jelentőségét, hogy az intifádák között általában 13-15 év telik el, ami nem véletlen. Ennyi idő alatt nő fel egy új palesztin generáció, amely már nem tapasztalta meg az előző intifáda borzalmait, és rendkívül csalódott kilátástalan helyzete miatt.

A reménytelenség és jövőnélküliség érzését tapasztalják meg, mert a Palesztin Hatóság az oslói folyamat után nem volt képes megvalósítani a kitűzött célokat. Ebből a szempontból nem meglepő, hogy a mostani palesztin elkövetők között jelentős a 20 év alatti fiatalok száma.

 

Az intifáda szó jelentése felkelés/ népfelkelés, az irodalmi arabban a szó gyöke a lerázni igéből származik. Az első intifáda 1987-ben vette kezdetét, a kiváltó ok az volt, hogy egy izraeli katona a Gázai-övezetben palesztinok közé hajtott és négy palesztin halálát okozta. Az izraeli narratíva szerint véletlen volt, de a palesztinokat ez nem győzte meg, és végül 1992-ig tartó zavargásokat eredményezett a Gázai-övezetben és Ciszjordániában is.

Az eleinte békés palesztin demonstrációkra alapozó felkelés szimbóluma a kődobáló palesztin kisfiú lett. Az izraeliek fegyveresen válaszoltak az egyre terjedő zavargásokra és több száz palesztin börtönöztek be. A több mint ezer ember életét követelő összecsapásoknak végül az 1993-as oslói béke-megállapodás vetett véget.

2000 őszén vette kezdetét a második (Al-Aksza) intifáda; az újabb felkelés kirobbanását meglehetősen másképp magyarázzák palesztinok és izraeliek. Kitörésének kezdetét Ariel Saron, akkori izraeli ellenzéki vezető Templom-hegyen tett látogatásához szokták kötni, amit a palesztinok többsége provokációként értékelt. Az első intifádához képest a második a kezdetektől fogva sokkal erőszakosabb volt, és sokkal több halálos áldozatot követelt: palesztin oldalról több mint 3000-en, izraeli részről több mint 1000-en haltak meg a harcok során.

A jelenlegi helyzet brutalitását mutatja az alábbi két videó. Mindegyik videó óriási feszültségeket okozott az izraeli és palesztin közvéleményben. Az első videón Jeruzsálem vallásos városrészén a buszmegállóba hajt egy palesztin támadó. A merényletben egy izraeli életét vesztette, többen megsebesültek.

A második videón izraeli civilek gyaláznak egy késeléssel gyanúsított, a rendőrök által meglőtt, haldokló palesztin tinédzsert. Az eset Kelet-Jeruzsálem izraeliek által lakott Piszgat Zeév telepén történt.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére