Ez már a harmadik intifáda?
2015.10.14. 07:25
Huffington Post
Generációs tapasztalatok vezettek el ahhoz, hogy a fiatal palesztinok ismét az ellenállás erőszakos módját választották. A befagyott béketárgyalások, a Bantusztán-szerű, valódi állami autoritás nélküli palesztin államiság, és az általánosan csalódott palesztin közhangulat vezettek a mostani helyzethez. Ennek a generációnak a békét kellett volna megtapasztalnia, ehelyett egyre növekvő izraeli telepeket látott maga körül – írja David Hearst az „Új intifáda egy új generáció számára” című cikkében.
Ez az intifáda viszont más, mint a korábbiak, ez most egy platformra hozza a vallásos és világi közösségeket, amely óriás veszélyt jelent Izrael számára.
Jerusalem Post
Visszaköszön a második intifáda: a JP szerint ez a mostani „okostelefonos intifáda” sok mindenben hasonlít az előzőekre, de a palesztin terror fokozottabb, az izraeli válaszcsapások pedig drákóibbak lehetnek, mint 2000-ben.
Al-Monitor
Az izraeli Shlomi Eldar szerint is „itt van a harmadik intifáda.”
Az izraeli-palesztin konfliktus mostani eszkalációját megelőző IDF-jelentések amellett érveltek, hogy a romló gazdasági helyzet, az vékonyuló diplomáciai horizont és a szűkülő perspektívák okozta frusztrációk mind-mind növelik egy újabb intifáda esélyét. A Shin Bet 2013-as jelentése még ennél is borzasztóbb fejleményekről számolt be: a magányos terroristák megjelenéséről. Bár a jelentések erősítették a biztonsági együttműködést Izrael és a Palesztin Hatóság között, ez, úgy látszik, nem volt elég.
Al-Jazeera
A negatív palesztin gazdasági kilátások, a befagyott békefolyamat és az izraeli terjeszkedés eredménye a mostani felkelés. Idézik Abdul Szatar Kasszam palesztin politológust, aki az oslói-folyamatok nagy ellenzője; szerinte Izrael okolható a jelenlegi helyzetért: minden palesztintól kollaborációt vártak el, és azt, hogy a legalapvetőbb engedményekért is felejtsenek el mindent, beleértve a megszállást.
Times of Israel
A mostani intifáda kitörésének két fő katalizátora van: az egyik a palesztinok kilátástalan gazdasági és társadalmi helyzete, a másik pedig az Al-Aksza mecsetet ért támadások miatti frusztráció - írja a ToI-ben Avi Issacharoff. Szerinte az arab fiatalok minden arab tévé-állomáson, és különösen a közösségi médián keresztül olyan beszámolókkal szembesültek, hogy izraeli támadás érte az Al-Aksza mecsetet, és ez volt az, ami felkavarta az indulatokat.
Fontos viszont, hogy a palesztinok többsége nem vesz részt a mostani erőszakhullámban és nem is szeretne egy újabb intifádát.
The Atlantic
A megbukott béketárgyalások, a legutóbbi gázai háború következményei, politikai indíttatású zavargások, autós támadások, napi szintű gyilkos kődobálások és az ezekre adott gyilkos válaszok, késelések, halálos gyújtogatások és lövöldözések, összecsapások a szent helyek körül, az illegális telepek terjeszkedése, a korábbi béketárgyalások retorikájának visszavonása mindkét fél részéről. Ezek azok a tényezők, amire a palesztin válasz a harmadik intifáda – írja Adam Chandler a „Készen állunk vagy sem, a harmadik intifáda lehet, hogy itt van” című cikkében. Chandler szerint ez az intifáda nagyon más lesz, mint az előző kettő volt.
A reménytelenség és jövőnélküliség érzését tapasztalják meg, mert a Palesztin Hatóság az oslói folyamat után nem volt képes megvalósítani a kitűzött célokat. Ebből a szempontból nem meglepő, hogy a mostani palesztin elkövetők között jelentős a 20 év alatti fiatalok száma.
Az eleinte békés palesztin demonstrációkra alapozó felkelés szimbóluma a kődobáló palesztin kisfiú lett. Az izraeliek fegyveresen válaszoltak az egyre terjedő zavargásokra és több száz palesztin börtönöztek be. A több mint ezer ember életét követelő összecsapásoknak végül az 1993-as oslói béke-megállapodás vetett véget.
2000 őszén vette kezdetét a második (Al-Aksza) intifáda; az újabb felkelés kirobbanását meglehetősen másképp magyarázzák palesztinok és izraeliek. Kitörésének kezdetét Ariel Saron, akkori izraeli ellenzéki vezető Templom-hegyen tett látogatásához szokták kötni, amit a palesztinok többsége provokációként értékelt. Az első intifádához képest a második a kezdetektől fogva sokkal erőszakosabb volt, és sokkal több halálos áldozatot követelt: palesztin oldalról több mint 3000-en, izraeli részről több mint 1000-en haltak meg a harcok során.
A jelenlegi helyzet brutalitását mutatja az alábbi két videó. Mindegyik videó óriási feszültségeket okozott az izraeli és palesztin közvéleményben. Az első videón Jeruzsálem vallásos városrészén a buszmegállóba hajt egy palesztin támadó. A merényletben egy izraeli életét vesztette, többen megsebesültek.
A második videón izraeli civilek gyaláznak egy késeléssel gyanúsított, a rendőrök által meglőtt, haldokló palesztin tinédzsert. Az eset Kelet-Jeruzsálem izraeliek által lakott Piszgat Zeév telepén történt.