Hadházyék a rájuk vonatkozó jogszabályokat sem ismerik
2019.01.24. 08:59
Sem az ügyészség, sem pedig az alkotmányjogász szerint nem lett volna joguk az ellenzéki képviselőknek decemberi akciójuk során beolvastatni a tévében követeléseiket, de arra sem, hogy bárhová bemenjenek.
Az országgyűlési törvény szerint a képviselők hivatalos személyként állami szervektől kérhetnek munkájukhoz felvilágosítást, és az állami szervek ennek kötelesek eleget tenni.
Azonban a képviselőknek ilyen törekvésük saját bevallásuk szerint sem volt, kezdettől fogva az volt a céljuk, hogy megzavarják az intézmény működését és beolvastassák a követeléseiket"
– nyomatékosított a szóvivő.
A biztonsági őrök eljárásáról Kovács Katalin elmondta: a vonatkozó törvény kimondja, hogy fegyveres biztonsági őrséggel kell védeni a közszolgálati rádió és televízió központi létesítményét. A fegyveres biztonsági őr szolgálatának jogszerű teljesítése során jogosult és köteles a biztonságot sértő vagy veszélyeztető személyt tevékenysége abbahagyására felszólítani és igazoltatni,
Lövétei István alkotmányjogász szerint egy képviselő bármikor kérhet bebocsátást egy állami intézménybe, azonban
semmilyen más joga nincs, hogy találkozzék illetékes vezetővel, és vele megbeszélést folytasson."
A képviselők egy közintézmény meglátogatásakor ellenőrzési jogukat gyakorolják, illetve információkat szerezhetnek a szervezet működéséről. Azonban jelenlétük nem eredményezheti az érintett szervek rendeltetésszerű működésének aránytalan sérelmét.
Lövétei elmondta, hogy a képviselők nem mondhatják, hogy ők bárhova bemehetnek, mert képviselők.
Nincs joguk bemenni például a stúdióba. A hatályos jog értelmében egy képviselő nem követelheti semmilyen szerkesztőségben azt, hogy mondandóját tegyék közzé. Legfeljebb kérheti, hogy tessék szíves lenni bemondani az öt pontot"
– fogalmazott az alkotmányjogász.
A hétfőn született határozat lényege szerint az országgyűlési képviselők az MTVA székházában nem hivatalos személyként jártak el, ugyanis hivatalos eljárást nem folytattak, hanem megjelenésükkel, mozgásukkal a kezdetektől fogva az volt a céljuk, hogy a tüntetéshez kapcsolódva politikai követelések beolvasásával a műsorrendet megzavarják, az élő műsorokat megszakítsák.
A Központi Nyomozó Főügyészség közleményében az állt, hogy az országgyűlési képviselők sérelmére hivatalos személy elleni erőszak bűncselekménye és más bűncselekmény sem valósult meg, ezért e körben a feljelentést elutasították.