Francis Fukuyama szerint Orbán Viktornak igaza van
2018.05.17. 09:10
A nostradamusi vénával megáldott, egykor a történelem végét és a liberális demokráciák végső győzelmét hirdető politológus egy német lapinterjúban kifejti: a határvédelem kérdésében, ha nem is szívesen, de a magyar kormányfőnek ad igazat. Francis Fukuyama szerint az Afrika felől érkező migráció nem a kontinens problémáira ad választ, csupán Európát destabilizálja.
A "sztártörténész" természetesen a CIA egyik helyi gyarmatánál, az ukrán kormánynál tett látogatást, ahol a német szocik egyik lapja, az Internationale Politik und Gesellschaftnak készített vele interjút, amelyet a Mandiner szemlézett.
Fukuyama azzal vált ismertté, hogy 1989-ben „A történelem vége” címmel esszét, majd három évre rá „A történelem vége és az utolsó ember” címmel könyvet jelentetett meg, melyekben azt jósolta, a Szovjetunió összeomlásával a liberális demokráciák világszerte mindenütt győzedelmeskedni fognak.
A nagy jós mára már rájött, a liberális demokráciák sehol sem győzedelmeskedtek, sőt egyre inkább visszaszorulóban vannak, mert a történelem rájuk rúgta az ajtót. Többek között a több millió népvándorlóval, a liberális elit, a nagyvárosi estabilshment válságával sem tud mit kezdeni.
A mostani interjújában rögtön rávilágít: amikor a történelem végéről beszél, azzal nem konklúziót, csupán célt jelölt ki. „Azt mondtam, ha már megyünk valamerre, akkor a piacgazdaság és a liberális demokrácia felé haladjunk."
A baloldal jelenlegi, válságos helyzetéről is szó esik: a riporter szerint a munkásosztály ma már a jobb- és baloldali populistákat támogatja a hagyományos szociáldemokraták helyett. A filozófus szerint ennek okát a gazdasági, politikai és kulturális tényezőkben kell keresni. A nagyvárosi, jól képzett emberek a globalizáció nyerteseivé váltak, a politikai elit pedig kudarcot vallott az állampolgárok érzéseinek megértésében. Fukuyama szerint a legfontosabb azonban a kulturális elem, ennek pedig köze van a migrációhoz: „Sok ország tart attól, hogy elveszíti kulturális identitását az erőteljes migráció miatt. Az európaiaknak választ kell adniuk ezekre a mélyreható félelmekre”.
„Sokan erre azt mondanák, hogy egy szigorúbb bevándorlási politika azt adná a jobboldali populistáknak, amit akarnak” – kontrázik a riporter, mire Fukuyama úgy felel, nem is kell ezt tenni. Szerinte Merkel reakciója a 2015-ös migrációs válságra „jó szándékú”, és a német történelmet tekintve „teljesen érthető” volt. Ugyanakkor ennyi ember befogadására Németország nincs felkészülve, ezért a kvóta csökkentése észszerű válasz lenne – érvel Fukuyama.
Az interjú végén az Európai Unió válságáról is szó esik. A történész megjegyzi, hogy:
nem szeretjük ezt hallani, mivel Orbán Viktorról van szó, de úgy gondolom, egy bizonyos ügyben igaza van, a schengeni övezetet nem lehet fenntartani az EU külső határainak védelme nélkül, márpedig ez jelenleg nem történik meg."