Az olasz kikötõk bezárnak a migránsmentõ hajók elõtt
2018.06.29. 18:00
Matteo Salvini olasz belügyminiszter egy rádióinterjújában kifejtette, hogy Olaszország kikötői egész nyáron zárva lesznek a Földközi-tengeren migránsokat mentő civil mentőhajók előtt.
Ezek a civil szervezetek csak képeslapon fogják látni Olaszországot"
– fogalmazott a jobboldali Liga vezetője, aki miniszterelnök-helyettes is egyben. A politikus kiemelte, hogy a civil mentőhajókat üzemanyaggal sem lehet ellátni Olaszországban.
Az olasz és még a líbiai hadsereg is azt mondja, hogy a civil szervezetek akarva-akaratlanul az embercsempészeket segítik"
– nyomatékosította Salvini.
A politikus hivatala közleményt is kiadott, melyben azt írják: Salvini "elégedett és büszke" a kormány Brüsszelben, az EU-csúcson elért eredményei miatt. Nem sokkal korábban viszont még azt mondta egy másik interjúban, várja, hogy a megállapodás után milyen konkrét eredmények következnek.
Az olasz hatóságok nem engedték kikötni az Aquarius mentőhajót, amelynek fedélzetén 629 illegális bevándorló tartózkodott. Közölték velük, hogy menjenek Máltára, de ott sem fogadták őket. Ezért a francia SOS Méditerranée és az Orvosok Határok Nélkül nevű szervezetek által működtetett hajó egy ideig a líbiai felségvizeken ringatózott. Végül Pedro Sánchez spanyol szocialista miniszterelnök ajánlotta fel országa segítségét, így az Aquarius végül Valenciában köthetett ki.
A döntés miatt sokan bírálták Salvinit, aki kitartott az elhatározása mellett. Elmondta, hogy a Földközi-tengeren spanyol, francia, német, holland és más nemzetiségű nem kormányzati szervezetek (NGO) tevékenykednek, egyetlen olasz szervezet vagy olasz felségjelzésű hajó sincsen közöttük, eddig mégis kivétel nélkül az olaszországi partokra szállították a migránsokat. Akkor úgy nyilatkozott, az eset rámutatott, hogy az Európai Uniónak a „jószívűségre” és „hamis szolidaritásra” épített migrációs politikája nem vezet sehova.
A Mission Lifeline líbiai vizeken vesztegelt egy ideig, miután Olaszország és Málta sem engedélyezte számukra a kikötést. A hajó kérte, hogy jelöljenek ki számára egy kikötőt, de senki sem vállalta őket. A Lifeline kapitánya, Claus-Peter Reisch egyértelműen kijelentette, hogy nem fogják visszavinni Líbiába a fedélzeten tartózkodó 230 migránst. A hercehurca után végül Málta engedélyezte a kikötést, mivel 7 EU-tagállam vállalta, hogy befogadja a hajón tartózkodó illegális bevándorlókat. A migránsokat Málta mellett Franciaország, Olaszország, Írország, Luxemburg, Portugália, Hollandia és Belgium fogja fogadni.
A máltai hatóságok a mentőhajó legénysége ellen vizsgálatot indítanak, a hajót pedig lefoglalták, mert a civil szervezet bizonyíthatóan hazudott annak hollandiai regisztrációjáról. “A holland hatóságok hivatalosan cáfolták, hogy a jármű az ő zászlajuk alatt hajózik” – jelentette ki Joseph Muscat máltai miniszterelnök.
Matteo Salvini világossá tette, hogy a kikötési tilalom a Proactiva Open Arms, az SOS Méditerranée, a Sea-Watch és a Sea-Eye hajóira is vonatkozik.