Állatkínzó kezébe kutyát adni
2018.07.26. 13:50
Január végén bukkantak rá egy fejér megyei szaporítótelepre, ahol a NAV és a Nébih munkatársai rengeteg szabálytalanságot találtak. Kicsi, sötét, mocskos boxokban tartottak 129 kutyát. Mivel eszeveszett módon, a legkisebb odafigyelés és szakértelem nélkül termelték a kiskutyákat, a többségük valamilyen betegségtől szenved(ett). Többek között genetikailag örökletes ortopédiai problémától, valamint bőr- és szembetegségben szenvedtek, de volt köztük vízfejű kölyök is. A kormányhivatal a hiányosságok miatt 1 200 000 forintnyi büntetést szabott ki – írja az Állatvédőrség. A hatóság azonban nem állapított meg állatkínzást.
Itt nem csak arról van szó, hogy ezeknek a kutyáknak az egész életüket egy 1x1 méteres sötét dobozban kell leélniük, és emiatt milyen lelki és szellemi sérülésektől szenvednek, hanem arról, hogy konkrétan végignézi valaki azt, hogy a bőrbetegségtől kihullik az állat szőre és élve elkezd rohadni. Persze pénzbe kerülne állatorvoshoz vinni, a szaporító pedig csak pénzt szeretne kapni a kutyákért, de egy forintot nem költene rájuk. Ezért általában még az alapvető oltásaik sincsenek meg a kutyáknak, az azonosítást segítő chipekről nem is beszélve. Emiatt kerül egy kölyökkutya 20 ezer forintba. Aztán vagy túléli, vagy nem, vagy lesz később baja – és szép lassan ráköltöd egy kocsi árát, ha családtagként kezeled –, vagy nem.
Nem csak a törvényekben van a hiba. Ameddig igény van arra, hogy olcsó kutyát vegyünk egy húszasért, mert kell a „fajtiszta”, de többet nem adunk érte, ameddig a tévénket jobban megválasztjuk, mint egy 10 évre szóló társat, addig lesznek ilyen emberek. Aztán kiderül, hogy a „fajtiszta” labrador valójában nem is labrador, a feje kicsit olyan, mint az agárnak, a teste viszont egy vizslára hajaz, de a szőre egy pulié. A gazdi viszont büszkén magyarázza a kutyafuttatóban, hogy ő milyen király, mert „fajtiszta” kutyát vett olcsón. Aztán egy idő után csendben marad, amikor a neten rákeres a labradorra és leesik neki, hogy nem is hasonlít rá a kutyája. De ő legalább egészséges. Nem úgy, mint a szaporító többi kutyája, akik még az első évet sem élték meg.