Vihar a biliben: kérdések az AstraZeneca vakcinája körül
2021.03.18. 14:45
A médiának köszönhetően elterjedt a köztudatban, hogy az oltás negatív következménye vérrög kialakulása lehet, ezért Németország betiltotta a használatát, majd a dominóhatásnak köszönhetően Olaszország, Spanyolország és Franciaország is követte a példáját. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerdán Genfben kiadott közleményében azonban megerősítette, hogy az AstraZeneca-vakcina hatásának előnyei nagyobbak, mint a hátrányai, és nem látja értelmét az oltóanyag további betiltásának, valamint felhívja a figyelmet arra, hogy a Johnson & Johnson oltásának használatát ajánlja azokban az országokban, ahol a koronavírus egyéb mutációi is kialakultak.
A Pfizer-vakcina kifejlesztésében részt vevő magyar kutató biológus,
ugyanis ez az egészségügyi probléma az oltóanyag beadásától függetlenül is létrejött volna az érintett személyeknél.
– nyilatkozta a biológus a Hír TV-nek.
Az oltóanyag néhány napos ideiglenes betiltása nagy kiesést generált a vakcinázás ütemezésében.
Elég volt az olaszok és az európaiak bőrére menő kereskedelmi háborúból, Brüsszelben valakit ezért felelősségre kell vonni, ha egy oltóanyag működik, mindegy milyen nemzetiségű, szerezzük be és használjuk”
– nyilatkozta Matteo Salvini, a jobboldali Liga vezetője.
Nem az olaszok az egyetlenek, akiknek elegük lett az oltóanyagok politikai okokból való megkülönböztetéséből.
A lengyel kormány szerint az EU-tagállamokban tevékenykedő sajtóorgánumok a felelősek azért, hogy az AstraZeneca védőoltásainak alkalmazását felfüggesztették – írja a liner.hu.
Az országok többségében ideiglenesen felfüggesztették a vakcinációt, mert elterjedtek a média által generált álhírek a szövődmények kapcsán. Meg vagyok győződve róla, hogy hamarosan mindenhol újból olthatnak az AstraZeneca vakcinájával”
– jelentette ki Michał Dworczyk, a lengyel miniszterelnöki hivatal kabinetfőnöke.
Dworczyk álláspontja, hogy egy jól szervezett álhírkampányról van szó, amelyet konkurens biotechnológiai vállalatok pénzelnek.
Amíg a legtöbb ország számára világossá vált, hogy az AstraZeneca körüli bizonytalanságok okozója a kollektív európai média, addig