Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Veszélyben az euroövezet? A szakértõk szerint mielõbbi reformra van szükség

Bokor Gábor

2018.01.17. 21:12

Szerdán mutatta be Berlinben vezetõ német és francia gazdaságkutatók egy csoportja azokat a javaslatokat, amelyekkel megreformálnák az euroövezetet. Szerintük minél gyorsabban növelni kell a térség gazdasági erejét és válságtûrõ képességét.
BERLIN, 21:12

Szerdán mutatta be Berlinben vezető német és francia gazdaságkutatók egy csoportja azokat a javaslatokat, amelyekkel megreformálnák az euroövezetet. Szerintük minél gyorsabban növelni kell a térség gazdasági erejét és válságtűrő képességét.

A két legtekintélyesebb német gazdaságkutató intézet, a müncheni ifo és a berlini DIW vezetője, Clemens Fuest és Marcel Fratzscher a tájékoztatón hangsúlyozták, hogy az euróövezet reformjához össze kell hangolni a térség két legnagyobb állama után németnek és a franciának nevezett nézetrendszert, a fegyelmezett államháztartási gazdálkodást, illetve a kockázatok tagállamok közötti megosztását a középpontba helyező gondolkodásmódot.

A 14 német és francia szakértő javaslatcsomagja éppen ilyen elemeket tartalmaz"

– fejtette ki az ifo és a DIW vezetője. 

Elmondásuk szerint nem azt sürgetik, hogy a politikusok ezentúl csináljanak mindent másképp, hanem mérsékelt és megvalósítható intézkedéseket javasolnak, amelyekben mégis megvan a lehetőség arra, hogy jelentős hatást fejtsenek ki.

A 2019-es európai parlamenti (EP-) választásig tartó időszak a legalkalmasabb a reformok elindítására, a siker másik fontos feltétele pedig a német és a francia kormány összefogása"

– fogalmazott Marcel Fratzscher.

A kutatók rámutattak, hogy át kell alakítani a költségvetési hiányra a hazai össztermék (GDP) arányában 3 százalékos, az államadósságra pedig 60 százalékos felső határt előíró úgynevezett maastrichti kritériumokat, amelyek válság idején nem elég rugalmasak, fellendülés idején pedig nem kellően hatékonyak. 

Véleményük szerint azt az elvet kellene bevezetni, hogy az állami kiadások nem növekedhetnek nagyobb mértékben, mint a GDP, az adósságcsökkentésre szoruló országoknál pedig csak a GDP növekedésénél kisebb mértékben lehet növelni az állam kiadásait. A szabály betartásának ellenőrzésére valamennyi tagországban fel kellene állítani egy független államháztartási felügyelő testületet.

A kutatók az euróövezet intézményi szerkezetének módosítását is javasolják, elképzelésük szerint ki kell alakítani egy független intézményt a tagállamok gazdaságpolitikájának közösségi ellenőrzésére, az Európai Bizottság szervezeti keretében vagy azon kívül.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére