Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Vége a kínai "egy gyerek" politikának

Horváth József György

2015.10.29. 14:28

30 év után vége a dogmatikus családpolitikának.
PEKING, 13:30

Vége a dogmatikus kínai születésszabályozásnak.

Korábban már írtunk arról, hogy a kínai kormány lazított az egy gyerekes családpolitikáján, viszont ez az enyhítés nem terjedt ki az ország teljes egészére.

A Kínai Kommunista Párt 18. kongresszusán vitatta meg a kínai társadalom gyors öregedésének és a családmodell elavultságának a problémáit. Az öregedő népesség, a nemek közti eloszlás aránytalansága és a csökkenő munkavállalás miatt a párt kongresszusa úgy határozott, hogy szakít több mint 30 éve tartó "egy gyerekes" családpolitikájával.

Ha Kína nem szakít a születésszabályozás politikájával, a WHO mérései alapján 2050-re a kínai társadalom 35 százaléka 60 éven felüli lenne.

Kína 1979-ben vezette be az egykepolitika modelljét, hogy könnyebben szabályozhassa a népességszámot, az élelmiszerhiányt, és az egészségügyi problémákat. 2014-ben 137 millió kínai állampolgár, a társadalom 10 százaléka már betöltötte a 65. életévét. A demográfiai szakértők öregedő társadalomról beszélnek, ha az adott ország népességének több mint 7 százaléka már betöltötte ez a kort. Az országok népességének szinten tartásához egy nőre (párra) átlagban 2,1 szülésnek kell esnie. Ez Kínában az elmúlt években csak 1,18 volt, miközben a világátlag 2,5.

A legelső születésszabályozást enyhítő intézkedést 2013-ban fogadták el, melynek értelmében annál a párnál, ahol az egyik szülő egyke, ott engedélyezve van második gyermek vállalása. Azelőtt különleges szigorú mellett csak azok a párok kaptak engedélyt második gyerek vállalására, ahol mindkét szülő egyke volt. Így 11 millió párból csak 1,5 millió pár vállalhatott második gyermeket.

A párt döntését erősen befolyásolta, hogy a 2014-re előrejelzett 20 millió gyermek helyett csak 16,9 millió született.

Az új szabályozás értelmében engedélyezik, hogy a párok feltétel nélkül vállalhassanak második gyermeket.

Korlátlan gyerekvállalásra viszont még mindig nincs lehetőség.

(Le Figaro, BBC)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére