Vége a kínai "egy gyerek" politikának
2015.10.29. 14:28
Vége a dogmatikus kínai születésszabályozásnak.
Korábban már írtunk arról, hogy a kínai kormány lazított az egy gyerekes családpolitikáján, viszont ez az enyhítés nem terjedt ki az ország teljes egészére.
A Kínai Kommunista Párt 18. kongresszusán vitatta meg a kínai társadalom gyors öregedésének és a családmodell elavultságának a problémáit. Az öregedő népesség, a nemek közti eloszlás aránytalansága és a csökkenő munkavállalás miatt a párt kongresszusa úgy határozott, hogy szakít több mint 30 éve tartó "egy gyerekes" családpolitikájával.
Kína 1979-ben vezette be az egykepolitika modelljét, hogy könnyebben szabályozhassa a népességszámot, az élelmiszerhiányt, és az egészségügyi problémákat. 2014-ben 137 millió kínai állampolgár, a társadalom 10 százaléka már betöltötte a 65. életévét. A demográfiai szakértők öregedő társadalomról beszélnek, ha az adott ország népességének több mint 7 százaléka már betöltötte ez a kort. Az országok népességének szinten tartásához egy nőre (párra) átlagban 2,1 szülésnek kell esnie. Ez Kínában az elmúlt években csak 1,18 volt, miközben a világátlag 2,5.
A legelső születésszabályozást enyhítő intézkedést 2013-ban fogadták el, melynek értelmében annál a párnál, ahol az egyik szülő egyke, ott engedélyezve van második gyermek vállalása. Azelőtt különleges szigorú mellett csak azok a párok kaptak engedélyt második gyerek vállalására, ahol mindkét szülő egyke volt. Így 11 millió párból csak 1,5 millió pár vállalhatott második gyermeket.
Az új szabályozás értelmében engedélyezik, hogy a párok feltétel nélkül vállalhassanak második gyermeket.
China to abandon decades-long #OneChildPolicy. All Chinese couples will be allowed to have two children pic.twitter.com/kCvIWJAOas
— China Xinhua News (@XHNews) October 29, 2015