Vajon Trump féken tudja tartani Kim Dzsongunt?
2018.07.09. 20:35
Donald Trump amerikai elnök hétfőn Twitter-bejegyzésben hangsúlyozta: reméli, hogy Kim Dzsongun észak-koreai vezető "tiszteletben tartja a szingapúri kézfogást".
Az elnök először reagált a phenjani fejleményekre azóta, hogy szombaton Észak-Korea erőteljes szavakkal bírálta az Egyesült Államokat és az amerikai diplomáciát "gengsztermódszerekkel" vádolta – írja az MTI.
Bízom benne, hogy Kim Dzsongun tiszteletben tartja az aláírt szerződésünket, és ami még fontosabb, a kézfogásunkat"
– írta mikroblog-bejegyzésében Trump, utalva a június 12-én, Szingapúrban megtartott csúcstalálkozójára az észak-koreai vezetővel.
Megegyeztünk Észak-Korea atomfegyver-mentesítésében"
– folytatta az elnök, aki egyúttal Kínát okolta Mike Pompeo külügyminiszter múlt heti phenjani tárgyalásainak sikertelenségéért. Úgy vélte, hogy az amerikai-kínai kereskedelmi vita miatt "Kína talán negatív értelmű nyomást gyakorol" Phenjanra. Bár hozzátette: "remélem, hogy nem így van!".
Az amerikai kormányzat által sikeresnek mondott szingapúri csúcstalálkozón Donald Trump és Kim Dzsongun megállapodást írt alá, de nem Észak-Korea, hanem általában a Koreai-félsziget atomfegyver-mentesítéséről. Ezt a megfogalmazást elemzők már akkor is túlságosan általánosnak, ezért lehetséges további vitákat gerjesztőnek ítélték. Mike Pompeo, az amerikai diplomácia irányítója a múlt héten a részletek megtárgyalása végett Phenjanba utazott, s bár az első amerikai közlemények elégedettséget jeleztek, a tárgyalások végül is nem voltak sikeresek. Pompeónak – a tervek ellenére – nem sikerült találkoznia Kim Dzsongunnal, és Észak-Korea a tárgyalásokról szombaton kiadott közleményében "nagyon sajnálatosnak" minősítette az Egyesült Államok magatartását és tárgyalási pozícióját. Az észak-koreai külügyminisztérium álláspontja szerint az Egyesült Államok "megsértette" a szingapúri csúcstalálkozón született megállapodás szellemiségét, "különösen azzal, hogy egyoldalú követeléseket" fogalmazott meg.
Amerikai sajtójelentések nevük elhallgatását kérő amerikai diplomatákra hivatkozva arról írnak, hogy az észak-koreai állásfoglalás csupán az ország tárgyalási taktikájának része.