Újabb hadgyakorlattal sokkol a NATO - közvetlenül az ukrán partok mellett
2017.07.24. 22:28
NATO-hadihajók lepték el Ukrajna fekete-tengeri kikötőjét. A brit és török felségjelű hadihajók egy NATO-hadműveletben vesznek részt. Semmi kétség a felől, hogy a hadihajók jelenléte politikai üzenettel ér fel, leginkább Moszkva részére.
Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok vezette nemzetközi flottilla elkezdte szokásos hadgyakorlatát a Fekete-tengeren (ez az úgynevezett "Sea Breeze 2017"), most hétfőn az ukrajnai Odessza városában kikötött a brit és a török haditengerészet rombolója, fregattja.
Nagy-Britannia az egyik legfejlettebb és legújabb légvédelmi rombolóját, a Daring-osztályú HMS Duncant küldte a térségbe, melyet a The Times című lapnak nyilatkozó források szerint az orosz kémhajók már "alaposan kivizsgáltak". Törökország egy régebbi hajóval, a Németországban tervezett Yldirimmel vesz részt a hadgyakorlatban.
Az ukrán védelmi minisztérium honlapján közzétett kommüniké szerint a gyakorlatban ukrán hajók is részt fognak venni, így a hétfői "kikötés" szimbolikus jelentőségű lépés lehet a térség jelenlegi geopolitikáját tekintve. Arra ugyanis eddig nem nagyon volt példa, hogy az Ukrán Haditengerészet – főleg a krími konfliktus óta – ilyen nyíltan csatlakozzon egy Moszkvával több szempontból is ellentétben álló katonai szövetség hadgyakorlatához.
Korábban ugyanis Petro Porosenko ukrán elnök Kijevben már találkozott Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral. Az ukrán elnök a megbeszélésen azt mondta: Kijev most nem kéri felvételét az észak-atlanti szövetségbe, de végrehajt egy igazi reformprogramot, hogy később megfeleljen a NATO-tagság feltételeinek.
Abban viszont biztosak lehetünk, hogy a NATO mostani akcióját ismét értékelhetjük egy "nyugati erőfitogtatásnak", hiszen egyrészt közvetlenül a Krím-félsziget közelében zajlik a Sea Breeze 2017, másrészt ott van Kelet-Ukrajna hovatartozásának kérdése is, amelynek rendezése nemsokára ismét napirendre kerülhet.
Végezetül: Moszkvát sem kell félteni, hiszen idén szeptemberben közös hadgyakorlatot tart Oroszország és Fehéroroszország. Ez a gyakorlat a Kola-félsziget és az Északi-sarkkör térségétől Fehéroroszországig terjedő területen fogják tartani, legfeljebb 13 ezer katona mozgósításával.