Új baloldali elnöke van Mexikónak, aki szerint migránsokkal kell elárasztani az Egyesült Államokat
2018.07.03. 15:02
A július elsejei voksoláson a választási koalíciójával a szavazatok 53 százalékát megszerezve Andres Manuel Lopez Obrador személyében egy, a nyugati politikai elit hatalmát és a hagyományos politikai berendezkedést ellenző politikus lett Mexikó új elnöke.
Obrador nemcsak Donald Trump kritikusa, hanem egy, a szovjet időket idéző módon ultrabalos latin-amerikai szocialista politikus is, aki a választási programjában az Amerikai Egyesült Államokkal való nyílt harcot és a latin-amerikai szocialista kormányokkal való összefogást ígérte, amihez a Kínával és az EU-val való szorosabb együttműködésre támaszkodna.
Az amerikai kontinens politikai elemzői szerint Obrador választási győzelme miatt nem túlzás az attól való aggodalom, hogy fenekestül felfordulhat az Észak- és Közép-Amerika országai közötti amúgy sem feszültségmentes viszonyrendszer.
Az új elnök ígérete szerint amnesztiát fog adni a mexikói drogháború több tízezer bűnelkövetőjének. A sokak által már most mexikói Hugo Cháveznek nevezett Obrador számos, a szegényeket közvetlenül állami forrásokból támogató szociális intézkedést is beígért, amelyek Mexikót akár rövid időn belül is egy új Venezuelává változtathatják.
Többek között beígérte az olajipar államosítását, sőt még egy erőszakmentes forradalmat is az ország korrupt elitjének a végleges elsöprésére.
A migrációval kapcsolatos elképzelései azonban minden másnál gyorsabban és nagyobb hatást gyakorolhatnak Mexikó életére, megítélésére, illetve helyzetére. Ugyanis Obrador elnök a tömeges migráció feltétel nélküli támogatásának az egyik legnagyobb támogatója az egész világon.
Az új mexikói elnök és az Egyesült Államok elnökének a migrációról vallott elképzelései tehát szöges ellentétben állnak egymással.
Andres Manuel Lopez Obrador, a most 64 éves hajdani mexikóvárosi polgármester korábban "trükkösnek és arrogánsnak" nevezte Trump elnököt és határozottan kifejezte, hogy mindent megtesz majd azért, hogy Trump határfala ne épülhessen meg.
De emellett Obrador azt is elmondta a választási kampányban, ő azt tartaná jónak, hogyha a migránsok elárasztanák az Egyesült Államok határait és a lehető legnagyobb számban telepednének le az USA területén.
Hamarosan – a mozgalom győzelme után – megvédjük az amerikai kontinens és a világ minden migránsát"
– mondta Obrador, hozzátéve, hogy:
A bevándorlóknak minél nagyobb számban el kell hagyniuk a városaikat, és új életre kell kezdeniük az Egyesült Államokban, mert ez az ő emberi joguk."
Arról egyelőre nincsenek hírek, hogy a bevándorlást támogató elnök megválasztásának mik lehetnek az első hatásai.
De a feltételezések szerint az egyik legelső és komoly hatást gyakorló lépés lehet Mexikó részéről, ha ezentúl nem engedi visszatoloncolni az USA területéről kiutasított illegális migránsokat.
Ez az intézkedés – tekintve a folyamatban levő és visszamenőleges amerikai idegenrendészeti lépéseket – akár több millió az USA területén tartózkodó illegális migránst is érinthet. Az USA ugyanis ebben az esetben az eddigiektől eltérő módon lenne kénytelen megszabadulni a nem kívánt bevándorlóktól.