Üdvrivalgás tört ki az EP-ben, miután megindították a lengyelek elleni eljárást
2018.03.01. 19:28
Az Európai Parlament (EP) plenáris ülése csütörtökön üdvözölte az uniós alapszerződés hetes cikke szerinti eljárás megindítását Lengyelországgal szemben.
A többek között Soros György befolyását is élvező testület brüsszeli plenáris ülésén megszavazott állásfoglalásban elhangzott, hogy a lengyel jogállamisági helyzet "az uniós értékek súlyos megsértésének egyértelmű kockázatát hordozza magában". A dokumentumban gyors cselekvésre szólították fel az uniós tagországok kormányait tömörítő tanácsot, amely négyötödös többséggel dönt majd arról, hogy fennáll-e a veszélye a közösségi alapértékek csorbulásának Lengyelországban.
Az állásfoglalás bár nem kötelező érvényű, ám valószínűsíthető, hogy tovább fokozza majd a nyomást az Európai Unió tagállamain.
Konrad Szymanski lengyel külügyminiszter-helyettes szerdán elmondta, hogy még a napokban meg fogják küldeni a válaszukat Brüsszelnek, azonban arra célzott, hogy nem terveznek változtatni a kifogásolt törvényeken.
Mint ismert, a hetes cikk olyan, többlépcsős eljárást tesz lehetővé, mely – az uniós alapértékek súlyos és módszeres megsértése esetén – végső esetben akár az érintett állam szavazati jogának a felfüggesztésével is járhat, ehhez azonban az összes többi tagország egyhangú támogatására van szükség, amit szakértők szinte kizártnak tartanak. Az utóbbi időben sok bírálat érte a lengyel kormányt, elsősorban amiért sokak szerint csorbítani kívánják az igazságszolgáltatás függetlenségét. Varsó szerint a vonatkozó törvénymódosítások azonban tökéletesen megfelelnek a jogállamiság elveinek – összegzi az MTI.