Tüntetés és petíció is indul a II. János Pál emlékmûvén lévõ kereszt megmentéséért
2017.11.03. 20:28
Ploermel város korábbi polgármestere nyílt levelet írt, miután kiderült, hogy a szentté avatott II. János Pál pápa szobráról a francia Államtanács döntése nyomán el kell távolítani a keresztet. A politikus szerint a döntés ellentétes Franciaország érdekeivel.
A két oldalas, "Chers Amis", azaz "kedves barátaim" kezdetű levél egyik legfontosabb mondata, hogy
a kereszt elvétele támadás a kultúránk ellen".
A korábbi polgármester, Paul Anselin jelenleg egy "Ne nyúljatok a pápámhoz" nevű egyesületet vezet a városban. Anselin nyílt levelében megszólítja a jelenlegi városvezetőt, Patrick Le Diffont is, és arra kéri, hogy adja el neki vagy valamely más, vallásos szervezetnek azt a földet, amelyen a pápa szobra áll. Ha ezt megtette volna már korábban, akkor a probléma nem is létezne – írja a település ex-polgármestere.
Anselin szerint a jelenlegi polgármester nem harcol elég keményen az emlékműért. Egyik korábbi nyilatkozata szerint
a jelenlegi politikusok nem elég tökösek".
Nyílt levelében a korábbi településvezető leírja, hogy a francia bíróság döntése után "nagy szomorúságot és keserűséget" érzett, megjegyezve, hogy ilyen döntésre még nem volt példa. "Bretagne keresztény gyökerekkel rendelkezik" – írja.
A döntés még akkor is érthetetlen, ha az Államtanács szigorúan veszi a törvény betűjét"
– írta Franciaország legfelsőbb közigazgatási bíróságának ítéletéről Anselin. A politikus hozzátette, hogy a testület nem vette figyelembe az 1905-ös törvény alkalmazásával kapcsolatban azt az iránymutatást, amely szerint a helyi körülményeket is figyelembe kell venni a törvény alkalmazásánál.
Anselin jelenleg jogászokkal együtt dolgozva próbálja megtámadni az Államtanács döntését, a politikus akár az Emberi Jogok Európai Bíróságáig is elvinné az ügyet.
A volt polgármester decemberre egy nagyobb tüntetést is szervez a szoborért, hogy "megmutassák elkötelezettségüket". A politikus azt is tervezi, hogy más vallások képviselőit is meghívná, hogy megmutassa: a kereszt egyáltalán nem bántó számukra.
A zsidók és a muszlimok is tudják, hogy Franciaország keresztény gyökerekkel rendelkezik, és Bretagne még inkább katolikus"
– mondta.
Mint ismeretes, a francia Államtanács döntése után Magyarországról többen is bejelentkeztek a szoborról levágandó keresztért. Czuczor Gergely, a budaörsi Szent Benedek-gimnázium igazgatója bejelentette: iskolája befogadná a keresztet, ha erre lenne szükség. A napokban Szijjártó Péter külügyminiszter hangoztatta, hogy a magyar kormány állná a felmerülő költségeket és vállalná az adminisztrációs terheket annak érdekében, hogy a II. János Pál pápa emlékművéről eltávolításra ítélt keresztet Ploermel városából Magyarországra lehessen szállítani, ha a franciaországi település vezetése hozzájárulna ehhez. A keresztet hazánkon kívül Lengyelország is befogadná.
Az ügyben egy petíció is elindult, amelyet eddig ötvenezren írtak alá – írja a Magyar Kurír katolikus hírportál. A petíció szövege a következő:
"Petíció az Európai Parlament képviselőcsoportjai figyelmébe
Tisztelt Döntéshozók!
Tiltakozásomat fejezem ki a francia Államtanács döntésével kapcsolatban, amelyet a francia Ploërmel városában lévő II. János Pál pápa-emlékművel kapcsolatban hoztak.
A kereszt Európa keresztény gyökereire emlékeztet. Minden, a közterek cenzúrázására tett kísérlet, mely eltávolítaná ezt az Európa számára oly fontos jelképet, a kontinensünk alapját jelentő gyökerektől való elszakadás megnyilvánulása.
Ma is igazak az Európai Unió alapító atyjának, Robert Schumannak közel hetven éves mondatai: „A demokrácia vagy keresztény lesz, vagy nem is lesz. Egy kereszténységellenes demokrácia olyan karikatúra lesz, amely vagy zsarnokságba vagy anarchiába süllyed.”
Ezért arra kérem az Európai Parlamentet, lépjen föl a kereszt ügyében, és minden, Európában tapasztalható keresztényellenes jelenséggel szemben!"