Tudtad, hogy 35 millió forinttal támogatjuk a tibeti jakpásztorok civil társadalmát?
2017.03.26. 18:18
Isten hozott az Európai Fejlesztési Alap csodálatos világában. Jut pénz a tibeti jakpásztorok civil társadalmának megerősítésére, de még az iráni falvak felzárkóztatására is.
Boris Johnson jelenlegi brit külügyminiszter a '90-es évek elején a The Daily Telegraph újságírójaként dolgozott Brüsszelben. Akkoriban az EU-t ekéző cikkei miatt vált híressé. A fanyar humorral átitatott írások témái főként az unió legostobább szabályozási kísérleteit és pénzszórásait emelték a középpontba. A britek azóta is folytatják ezt a hagyományt.
A témának az ad különösen nagy aktualitást, hogy a Brexit ellenére Brüsszel 50 milliárd fontot követel a britektől. Mindezt arra hivatkozva, hogy a brit kormány korábban ekkora értékben vállalt kötelezettségeket a 2014-2020-as EU-s költségvetési ciklusra.
Az összeg nagysága már alapból kiakasztotta a briteket, a szigetország sajtója pedig erre kontrázott rá azzal, hogy ismét bemutatta, hogy mire kell a britek – és az uniós adófizetők – pénze. A The Sun című brit bulvárlap összeállítása következik.
Mi a közös a tibeti jakpásztorokban, a kínai dohányosokban és a távoli, Legalja névre hallgató város zöldenergiával való ellátásában?
Mindegyik k888rva messze van, és komoly EU-s pénzekben részesülnek.
A csendben guruló eurók az 1959-ben létrehozott Európai Fejlesztési Alapból vándorolnak a világ több pontjára. Az alapot a "gazdasági növekedés és a szociális kohézió elősegítéséért" hozták létre.
2014 és 2020 között az alap 30 milliárd eurót oszt szét, ebből több mint 4,5 milliárd euró Nagy-Britannia hozzájárulása. Ezek között vannak igen egzotikus tételek is.
Az uniós adófizetők azért is szép summát fizetnek, hogy segítsenek nőknek és a gyermekeknek leszokni a dohányzásról a világ másik felén levő, Jünnan tartományban, Kínában. Ezek a hároméves programok idén decemberben zárulnak le.
Az alap által kiadott dokumentumokból az is kiderül, hogy egészen idén februárig az uniós adófizetők pénzéből finanszíroztak egy szintén hároméves programot, amely Kínában segítette
a megértést és ráirányította a közfigyelmet nemek, a szexualitás és a szexualitás egészségügyi vonatkozásainak problémáira különböző webcastokon, tanfolyamokon és tanácsadásokon keresztül."
Emellett Irán vidéki területein is felvettük a szegénység elleni harcot – ha esetleg nem tudtad volna. Ez a program még az év végéig fut.
318 ezer euróval támogatunk egy kis karibi szigetet, Sabat, ahol kevesebb mint kétezer lakos él. A korábbi holland gyarmat fővárosa: The Bottom – amit kissé pimaszul úgy fordítottam a cikk elején, hogy Legalja.
Közel hétmillió euró jut a napfényes Aruba szigetének, amely Venezuela partjaitól nem messze található.
Palau több mint 450 ezer eurót kap a brit és uniós adófizetők pénzéből. Panama is részesült az uniós forrásokból.
Jean-Claude Juncker a héten elmondta, hogy a briteknek nagyjából 50 milliárd fontot, azaz körülbelül 58 milliárd eurót kell befizetniük a korábban elvállalt kötelezettségeikre. Szavai szerint "tudományos alapon ki kell számolni a számla végösszegét".
Jakpásztorokról nem tett említést.