Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Trumpi forgatókönyv sem kizárt Franciaországban

Forisek Ádám

2017.04.24. 14:58

Vasárnap este zárult le a francia elnökválasztás elsõ fordulója, ahonnan Emmanuel Macron független jelölt és Marine Le Pen, a Nemzeti Front jelöltje megy tovább a második fordulóba. Az eredményeket Soós Eszter Petronella, Franciaország-szakértõ elemezte a Kossuth Rádió 180 perc címû mûsorában.

A szakértő arról beszélt, hogy a papírforma Emmanuel Macron mellett szól, azonban még nem dőlt el a francia elnökválasztás. A választáson minden jelölt sikeresen mozgósította bázisát, ezzel magyarázható a viszonylag magas (mintegy 70 százalékos) választási részvétel.

Soós Eszter Petronella hozzátette, ha a konzervatív jelöltnek, Francois Fillonnak "nem lettek volna ügyei", akkor a választás toronymagas esélyese lehetett volna. A szocialisták rossz eredményének egyik oka a kormányzás, vagyis az, hogy a jelöltre "átragadt" a kormányzó párt népszerűtlensége.

Szűcs Anita Franciaország-szakértő az M1 Ma reggel című műsorában úgy vélekedett, a kampányban kétfajta vízió bontakozott ki:

Az egyik egy globalizációpárti Franciaország, mely az Európai Uniót egy francia unióvá formálná. A másik pedig egy visszahúzódó Franciaország, ami elutasítja a globalizáció veszélyeit. Ez utóbbit képviseli Marine Le Pen.

Egy harmadik szakértő, Fodor Csaba véleménye szerint a Le Pen valószínűleg arra fog törekedni, hogy Macront a bankármúltja miatt az elitek jelöltjének állítsa be, magát pedig a fennálló elittel szembeni jelöltként kívánja meghatározni. Ez a hagyományos, elitpártokkal szembeni törekvés mintegy „trumpi forgatókönyvként” működne.

Soós Eszter Petronella szerint a második fordulóra Macronnak sokkal nagyobb a tartaléka, mint Le Pennek. Vele egyetértésben Szűcs Anita úgy vélte, Macron mögé a jobb- és baloldal egyaránt be tud állni, míg Le Pennél nem lehet ugyanerről beszélni.

Úgy vélte, a nagy kérdés egyébként az lesz, milyen eredmények születnek a júniusi parlamenti választáson. Hiába telik el ugyanis csak egy hónap, de az teljesen más logika szerint működik, így nem várható a mostani eredmények ismétlődése – emelte ki.

A legélesebb határ az elnökjelöltek között azonban a migrációval kapcsolatban húzódik.

Erről már Kovács István, az Alapjogokért Központ stratégiai igazgatója beszélt az M1 hétfő reggeli műsorában.

Macron és Le Pen elképzelései merőben eltérnek egymástól: Le Pen erős bevándorlásellenes véleményt hangoztatott kampánya során, Macron pedig „egyfajta progresszív vonalat” képvisel, azaz a bevándorláspolitika uniós szintű harmonizálására törekszik.

Mint mondta, Macront a kampány "nyomta" a rendpárti irányba, Le Pennél viszont nincs kétség afelől, hogy őszinte meggyőződésből ellenzi a bevándorlást. 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére