Trump aláírta az új adótörvényt - indul az USA-EU vetélkedés a cégek kegyeiért
2017.12.22. 19:28
Donald Trump amerikai elnök a washingtoni Fehér Házban helyi idő szerint pénteken délelőtt aláírta a kongresszus által a héten elfogadott adótörvényt, amely a republikánus párti elnök legnagyobb törvényhozási győzelme elnöksége első évében.
Az elnök a Fehér Ház Ovális Irodájában, újságírók jelenlétében szignálta a másfélezer milliárd dolláros adócsökkentést előirányzó törvényt – írja az MTI.
Nagyon, nagyon büszke vagyok rá"
– mondta az újságíróknak, és hozzátette, hogy a törvényben "fantasztikus dolgok" vannak a vállalkozások, a dolgozó emberek, a középosztály és mindazok számára, akik munkahelyeket teremtenek. Úgy fogalmazott: a vállalatok "megőrülnek majd" ezért a törvényért.
Trump elmondta, hogy eredetileg januárban szerette volna aláírni a törvényt, de amikor látta, hogy a hírekben karácsony előtti aláírást emlegettek, "azonnal felhívta" a munkatársait és kérte a pénteki aláírást.
Nem akartam, hogy azt mondják, nem tartom meg az ígéretemet"
– mondta. A Fox televízió kommentátora szerint az aláírás "karácsonyi ajándék" volt az adófizetőknek.
Az újságíróknak nyilatkozva az elnök azt hangsúlyozta, hogy a mostani adócsökkentés még nagyobb arányú, mint a több mint három évtizeddel ezelőtt, Ronald Reagan elnöksége idején elfogadott adótörvényben előirányzott csökkentés.
Az adóreform jelentős adócsökkentéseket, egyes adóformák eltörlését és az adórendszer egyszerűsítését tartalmazza.
Legfontosabb eleme a vállalati nyereségadó mérséklése 35 százalékról 21 százalékra. Ez a rendelkezés már a jövő évtől hatályba lép. Az eredeti javaslat szerint 20 százalékra csökkent volna a vállalati nyereségadó mértéke.
A republikánus adócsomag megtartja a személyi és a családi jövedelemadók hatsávos rendszerét azzal, hogy a legmagasabb jövedelműek jelenlegi 39,6 százalékos adója 37 százalékra csökken. A hat sáv 10, 12, 22, 24, 32, valamint az említett 37 százalékos adózást jelenti.
Jelentős mértékben nőnek az egyéni és családi adókedvezmények, de egyes adókedvezmények megszűnnek. Megemelik azt a küszöböt is, amely alatt a családoknak nem kell jövedelemadót fizetniük.
A törvény jelentős mértékben, legfeljebb 10 ezer dollárra csökkenti az egyes szövetségi államokban létező forgalmiadó-visszatérítések mértékét, illetve limitálja az ingatlanadót.
A törvény egyszeri adót vet ki azokra a vállalatokra, amelyek offshore pénzeket kezelnek.
Több német gazdasági szakértő is azon a véleményen volt, hogy az új amerikai adótörvény miatt számos cég irányíthatja át új befektetéseit Európából az Egyesült Államokba – írta a német Handelsblatt című lap korábban.
Az USA-ban eddig jóval magasabb adókulcs vonatkozott a cégekre, mint Németországban és az EU nagy részében. Németországban ez az adókulcs 28,2 százalékos, az európai átlag pedig 20,9 százalékos. Az USA-ban a Trump aláírásával szentesített törvény 21 százalékra szorítja majd ezt az adónemet.
Nemcsak az adócsökkentés miatt fájhat a németek feje. A cégeknek eddig az olyan tényezőket is figyelembe kellett venniük, mint a munkaerő költségei, a szabályozási környezet, az energiaárak és az ingatlanárak. Szinte mindegyik mutatóban jobban áll az USA, és eddig főként az adózás miatt érte meg maradni, befektetni, fejleszteni Németországban.
A gazdasági szakértők a 2008-2012 közötti adatokat felhasználva megalkottak egy modellt, amely azt mutatja, hogy míg a következő négy éves periódusban az USA 39 milliárd eurónyi tőkét tud majd bevonzani, ugyanezen időszak alatt Németország csak 6,3 milliárdot.