Tovább mélyül a német-orosz árok Ukrajna ügyében
2017.05.03. 10:28
Ahogyan arról már tegnap beszámoltunk, Angela Merkel német kancellár és Vlagyimir Putyin orosz elnök tegnap tárgyalásokat folytatott Szocsiban. A megbeszélésen Ukrajna és Szíria ügye volt terítéken, de megegyezés csak arról született, hogy az említett témákban további párbeszédekre is hajlandóak a felek – írja az MTI.
A Kommerszant című gazdasági napilap szerint Ukrajna ügyében a német és orosz álláspontok nemhogy nem közeledtek volna egymáshoz, de az évek óta meglévő árok most tovább mélyült.
A lap – amely sorban szemlézte a közös sajtótájékoztató során tett nyilatkozatokat, mint például a Donyec-medencei konfliktus okait, az emberi jogok ügyét és a be nem avatkozásra vonatkozó orosz kitételeket – helyszíni tudósítása szerint úgy érzékelte, hogy a Putyin és a Merkel közötti "árok percről percre szélesedett".
A Vedomosztyi című gazdasági napilap azt emelte ki, hogy Merkel szerint a kelet-ukrajnai konfliktus rendezéséhez előbb biztosítani kell Kijev hozzáférését a saját határaihoz, és csak aztán lehet megtartani a helyi választásokat. Először meg kell teremteni a fegyvernyugvást, és csak azután lehet rendezni a kelet-ukrajnai területek státuszát.
Putyin a maga részéről azt hangsúlyozta, hogy senki sem vesz el semmit Ukrajnától, és hogy Kijev maga szigetelte el az ország keleti területeit.
A Kremlhez közel álló Izvesztyija szerint a felek egyetértettek az ukrajnai rendezésről tárgyaló orosz-ukrán-német-francia formátum megőrzésében, és abban, hogy a minszki megállapodásokat az összes érintett félnek be kell tartania. Angela Merkel ebben az esetben szeretné elérni a szankciók visszavonását is. A lap megjegyzi ugyanakkor, hogy Dmitrij Peszkov, az orosz elnöki hivatal szóvivője elmondta, hogy a minszki megállapodások egyik vezető szerint sem működnek. Fontos még megjegyezni a lap azon véleményét is, hogy Putyin és Merkel az ellentétek ellenére megerősítette Moszkva és Berlin törekvését a politikai és a gazdasági együttműködésre.
A Novaja Gazeta című napilap azt hangsúlyozta, hogy Merkel a tárgyaláson a csecsenföldi melegek jogainak biztosítására kérte Putyint, amit viszont vélhetően az orosz elnök nem vett jó néven, hiszen ezt a saját országát érintő belügynek tekinti.