Tovább bonyolódik az iráni-szaúdi konfliktus
2016.01.05. 11:58
A szakértők szerint a két ország elsősorban saját regionális középhatalmi érdekeit akarja érvényesíteni és csak azután lehet szó vallási konfliktusról.
Miközben már Kuvait is visszahívta nagykövetét Teheránból, a hétvégi botrányok után Rostoványi Zsolt, a Budapesti Corvinus Egyetem rektora szerint továbbra is nehéz helyzetben van Szaúd-Arábia ,az alacsony olajárak és a társadalmi feszültségek miatt. A negyvenhét radikális szunnita vezető kivégzésével Szaúd-Arábia azt akarta demonstrálni, hogy nagyon határozott politikát folytat és markánsan fellép a terroristákkal szemben
Továbbá szerinte a két ország jelenlegi konfliktusának negatív kimenetele az lehet, hogy a jelentősen kitolódik a szíriai helyzet rendezésének folyamata, amely nem csak a két országra, hanem az egész világ számára sem lenne kedvező. Többek között az Egyesült Államok és Oroszország számára sem:
Az Egyesült Államok és Irán között egyfajta enyhülés és közeledés volt tapasztalható, és Iránnak is az az érdeke, hogy visszakapcsolódjon a világ normális vérkeringésébe, de ezt Szaúd-Arábia nem nézi jó szemmel"
Kétségtelen, hogy mindkét országnak az az érdeke, hogy a konfliktus ne fajuljon el, a nyugati közvetítésnek pontosan abban lesz szerepe, hogy a vita nyugvópontra kerüljön. A közel-keleti vetélytársak viszonya azután romlott meg drámaian, hogy Szaúd-Arábiában szombaton terrorizmus vádjával - több tucat másik elítélttel együtt - kivégeztek egy befolyásos síita vallási vezetőt, ami olyan mértékű felháborodást keltett Iránban, hogy a szaúdi nagykövetséget tüntetők támadták meg a hétvégén.
(MTI)